ZİN VE ALİ’NİN HİKAYESİ / GOVENDA ALİ Û ZÎN / THE DANCE OF ALİ AND ZIN

2021 / 78 ’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Mehmet Ali Konar

Senaryo/Screenplay: Mehmet Ali Konar

Müzik / Music : Toke Brorson Odin, Xebat Aşmi

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Deniz Enyüksek

Sanat Yönetmeni / Art director : Aziz Çiçek

Kurgu / Editing : Naim Kanat

Oyuncular /Cast : Suat Usta, Korkmaz Arslan, Maryam Boubani, Diman Zandi, Fatoş Yıldız, Cıvan Güney Tunç, Muhammed Feyzi Konar, Orhan Ekin Eker

Yapımcı / Producer : Mehmet Ali Konar

Yapım / Production:  Zerr Film

E-posta / E-mail : zerrfilm@gmail.com

Özet/ Summary

Hikâye küçük bir Kürt köyünde geçer. Yaşlı Anne Dayka Zîn, yakın zamanda öldürülmüş genç oğlu için, kalabalık bir düğün halayı kurmak ister. Bu tuhaf fikir-istek kendisiyle çeliştiği gibi, küçük bir kıyamet yaşamakta olan, Dayka Zîn’in birlikte oturduğu büyük oğlu İsa’yı ve diğer aile bireylerini de belirsiz yeni bir evrene taşır. Bu sıradan insanlar bu yeni dünyada kendilerini acı temelli duyguların takibi ve mantıksal düşüncenin terki hattında bulurlar.

The story is set in a tiny Kurdish village. Isa’s younger brother is murdered and brought back to his hometown. Two weeks after the funeral, his mother Zîn dreams of giving a wedding celebration for her deceased son. This strange idea sparks off a host of contradictory feelings within her, and between her and Isa and family members, who are still reeling from the trauma and grief of losing a brother. The family gradually proceed into a grey area in their relationship. These ordinary people find themselves living in a psychological minefield wrestling on the planes between logic, norms, emotions and irrationality.

Yönetmen / Director

2005 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Kısa süreli Uzun Metraj Sinema ve Belgesel Filmlerinde Reji asistanı olarak çalıştı. Televizyon Komedileri yazdı. İyi derecede Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Kürt dillerini bilmektedir.

He has graduated from The Marmara University Communication Faculty in Istanbul in 2005. He had been worked short-term as an Assistant Director in long metraj Documents and Movies. He speaks fluently Turkish, English, Italian and 2 Kurdish Dialects. Konar wrote and directed the feature film COLORLESS DREAM. THE DANCE OF ALI AND MOTHER ZIN is his second feature.

 

Filmografi / Filmography

2018  Renksiz Rüya  / Colorless Dream / Hewno Bêreng