ZİLLİ KURT  /  RATTLEWOLF

2019 /  62’ / Renkli Color / Belgesel Documentary / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Ecevit Kılıç

Müzik / Music : Esker Demirbaş

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Sibel Kızılışık

Sanat Yönetmeni / Art director : Onur Söğüt

Kurgu / Editing : Onur Söğüt

Oyuncular /Cast : Zülfü Livaneli,  Ahmet Güneştekin, Mehmet Özer, Seyfi Metin, Fatma Songül, Zeki Yücel, Sadık Gökçeli

Yapımcı / Producer : Ecevit Kılıç

Özet/ Summary

Edebiyatın önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in yazar olma serüveni “Zilli Kurt” metaforu üzerinden aktarılıyor. Babasının öldürülmesiyle daha çocuk yaşta Adana’da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı dönemde “komünistlik” suçlamasıyla gözaltına alınması ve bu nedenle Çukurova’yı terk etmek zorunda kaldığı ama ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Memed” ile taçlandırdığı dönemi anlatıyor. Usta yazarın son romanı kendi hayatının bu kesiti olacaktı. Ancak ömrü yetmedi. Aslında bu film yazamadığı romanın hikayesi…

The story of  Yaşar Kemal, one of the most important names in literature, becoming a writer is told through the metaphor of  Rattlewolf.

It recounts the period when he was taken into custody for accusations of  being a communist after the murder of his father forced him into agricultural labor as a child. He had to leave Çukurova but he started writing and crowned these times with “Memed, My Hawk”. The last work of the adept writer was supposed to narrate this section of his life, but he didn’t last long enough to do so. This film follows the story of the novel he didn’t get to finish.

Yönetmen / Director

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Ardından uluslar arası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı, aynı alanda doktora çalışması ise devam ediyor. 6 yıl Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabirlik yaptıktan sonra  Sabah Gazetesi’nde yazarlık ve gündem ile ilgili röportajlar yaptı. 2009 yılından bu yana da Habertürk televizyonunda çalışıyor. Habertürk TV’de haftalık olarak yayınlanan ve Türk edebiyatının, sinemasının, siyasetinin zirve isimlerinin hayatlarının anlatıldığı “Başrol” isimli belgeseli hayata geçirip, yönetmenliğini yaptı.Ayrıca “İzmir Suikastı”, “Türkiye’nin Öteki Tarihi” isimli televizyon belgesellerini de hazırladı.  Bu belgesel film ilk uzun metraj çalışmasıdır.

Graduated from Istanbul University Faculty of Communication. Afterwards, he got her Master’s degree in the field of international relations. After working as a correspondent in Cumhuriyet Newspaper for 6 years, he made interviews about the writing and the agenda in Sabah Newspaper. He has been working on Habertük TV since 2009. He is director of the documentary called, “Başrol” on HabertürkTV. In addition, He prepared “The Assassination of Izmir”, “Turkey’s Other History” television documentaries. Apart from Tv documentaries, This documentary is his first feature film.