YOZGAT BLUES / YOZGAT BLUES

2013 / 92’ / DCP / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director: Mahmut Fazıl Coşkun

Senaryo/Screenplay: Tarık Tufan, Mahmut Fazıl Coşkun

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Barış Özbiçer

Sanat Yönetmeni / Art director : Osman Özcan

Kurgu / Editing : Çiçek Kahraman

Oyuncular /Cast : Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Kevork Malikyan

Yapımcı / Producer : Halil Kardaş

Yapım / Production: Hokus Fokus Film

  1. Uluslararası Altın Koza Film Festivali

En İyi Film Ödülü, En İyi Senaryo , En İyi Erkek Oyuncu,  Film-Yön En İyi Film Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü

20th  International Golden Boll Film Festival

Best Film, Best Screenplay, Best Actor, Film-Yön Best Film, Film-Yön Best Director

Özet/ Summary

Yetmişli yılların popüler şarkılarını söyleyen Yavuz artık kariyerinde bir çöküş eşiğine düşmüş ve bir alışveriş merkezinin zemin katında, küçük bir ses sistemi eşliğinde, düzensiz aralıklarla müşterilere şarkılar söylemektedir. Bunun yanı sıra bir belediyenin düzenlediği ücretsiz müzik kursunda katılımcılara müzik dersleri vermektedir. Neşe, Yavuz’un belediye kursundan öğrencisidir. Marketlerde sucuk standında müşterilere sucuk tanıtımı yapmaktadır. Yavuz, Yozgat’ta açılan bir gazinoda şarkı söylemesi için teklif alır. Neşe, Yavuz’a kendisinin de çalışmak istediğini söyleyip, birlikte gidebilmek için teklifte bulunur. Yavuz ve Neşe birlikte Yozgat’a giderler. İkili bir süre sonra Yozgat’ta yaşayan berberlik yapan Sabri’yle (30) tanışırlar. Sabri’nin hayatında iki amacı vardır; bir kızla evlenmek ve kendi kuaför dükkânını açmak.
Yozgat’ta, İstanbul’dan gelen iki şarkıcı ve bir berber arasında kimi zaman dramatik kimi zaman da komik olaylar gelişmeye başlar.

Yavuz (58) sings popular songs from the ’70s, but his career has sunk to irregular performances in a shopping mall and teaching music on free municipality courses. Neşe (30), one of his students, has a real talent for music, but earns a living by promoting sausages at supermarket stands. When Yavuz is offered a singing job in Yozgat, he asks Nese to accompany him. Before long, Yavuz and Neşe meet Sabri (30), a barber who has two ambitions in life: to get married and to open a women’s hairdressing salon. A friendship begins to grow between Neşe and Sabri, throwing Yavuz into a state of inward anxiety. The choice that Neşe now faces is between two different men and two different lifestyles.

 

Yönetmen / Director

2000 yılında belgesel yönetmeye başladı. 2009’da ilk uzun metraj filmi “Uzak İhtimal” filmini yaptı. “Uzak İhtimal” ulusal ve uluslararası festivallerde, Rotterdam Film Festivali ” Altın Kaplan Ödülü”, İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivallerinden “en iyi yönetmen ödülü” de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. İkinci filmi “Yozgat Blues” 2013’te tamamlandı ve dünya prömiyerini 61.San Sebastian Film Festivali’nde yaptı. “Yozgat Blues” 20.Adana Altın Koza Film Festivali ve 4.Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “en iyi film ödülü” ve 18.Sofya Film Festivali’nde “en iyi balkan filmi” ödülünü aldı. Anons, yönetmenin üçüncü uzun metraj sinema filmidir.

He began filmmaking with directing documentaries in year 2000. He made his first fiction film Wrong Rosary (Uzakİhtimal) in 2009 with which he won several national and international awards including Rotterdam Film Festival’s “Tiger Award” and İstanbul Film Festival’s Best Director award. His second film Yozgat Blues was finished in 2013 and premiered at 61.San Sebastian Film Festival. The Announcement (Anons) is his third film.

Filmografi / Filmography

2013  Yozgat Blues  /  Yozgat Blues
2009   Uzak İhtimal  /  Wrong Rosary