YARAMAZ ÇOCUKLAR / LES ENFANTS TERRIBLES

2021 / 92 ’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Ahmet Necdet Çupur

Senaryo/Screenplay: Ahmet Necdet Çupur

Müzik / Music : John Gurtler , Jan Miserre

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Ahmet Necdet Çupur , Lucie Baudinaud

Kurgu / Editing : Mathilde Van De Moortel, Elif Uluengin, Nicolas Suburlati

Oyuncular /Cast : Ahmet Necdet Çupur, Zeynep Çupur, Mahmut Çupur, Nezahat Çupur

Yapımcı / Producer : Nadir Öperli

Yapım / Production:  Liman Film Nadir Öperli

E-posta / E-mail : info@limanfilm.com

Özet/ Summary

Zeynep, üniversite eğitimine devam edebilmek için açık liseye kaydolmuş ve bir fabrikada çalışmaya başlamıştır. Ağabeyi Mahmut ise görücü usulü evlendiği eşinden ayrılmaya karar vermiştir. İki kardeşin bu sıra dışı değişimi, hem muhafazakar ailelerinde, hem de geleneksel bir hayatın sürdüğü köyleri Keskincik’te huzursuzluğa neden olur. 20 yıl önce, benzer bir süreç geçirmiş ve eğitimine devam edebilmek için Keskincik’ten ayrılmış olan abileri Ahmet tarafından çekilen bu belgesel, geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki çatışmanın öyküsü.

In a village in the south east of Turkey, Mahmut wants to divorce his newly-wed wife. At the same time, his sister Zeynep enrols in an open high school and takes on a job in a factory. Against her father’s wishes, she wants to leave the village and ultimately go to university. The siblings’ demands become the center of conflict in their conservative family and community, who are not used to what Mahmut and Zeynep strive for. Intimately captured by their elder brother Ahmet Necdet Cupur, who left the village twenty years ago to pursue his studies, LES ENFANTS TERRIBLES is a story of clashes between generations, between the past and the present.

Yönetmen / Director

Ahmet Necdet Çupur, savaş sırasında Irak ve Afganistan’da inşaat mühendisi olarak üç yıl çalıştı. Yönetmen olmaya karar verdi ve Paris’e taşındı. Paris’e yerleştikten iki yıl sonra, kısa filmi “Latin Babylon” için CNC’den fon aldı. Filmini tamamladığı yıl, yirmi yıl sonra Türkiye’deki köyüne geri döndü ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu, CNC Fransa, Sundance DFP prodüksiyon, Doha Film Enstitüsü, Hamburg Film Fonu ve Berlinale World Cinema Fund’un katkılarıyla “Yaramaz Çocuklar”ı çekti. “Yaramaz Çocuklar”, dünya prömiyerini 2021’de Vision du Reel’in Ana Yarışma seçkisinde yaptı.

Ahmet Necdet Cupur worked for three years in Iraq and Afghanistan during the war as a civil engineer. He decided to be a filmmaker and moved to Paris. Two years after his arrival, he got funding from CNC for his short film ‘Latin Babylon’. The year he completed his film, he returned to his village in Turkey, after twenty years, and shot ‘Les enfants terribles’ a documentary about his family with the funds from CNC France, Sundance DFP for production, World Cinema Fund of Berlinale among others The documentary made its world premiere in the official selection of Vision du Reel in 2021.