NOCHE DE FUEGO / PRAYERS FOR THE STOLEN / YANGIN GECESİ

2021 / 110’ / Renkli Color / Meksika Mexico Almanya Germany Brezilya Brazil, İsviçre Switzerland, ABD USA

Yönetmen / Director: Tatiana Huezo

Senaryo / Screenplay: Tatiana Huezo

Görüntü Yönetmeni / Cinematographer: Dariela Ludlow

Kurgu / Editing : Miguel Schverdfinger

Sanat Yönetmeni / Art director: Oscar Tello

Müzik / Music : Leonardo Heiblum, Jacobo Lieberman

Oyuncular / Cast: Norma Pablo, Mayra Batalla, Olivia Lagunas

Yapımcı / Producer: Nicolás Celis, Jim Stark

Yapım / Production: Match Factory Productions, Bord Cadre films, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF), Pimienta Films (MX), Desvia Produções (BR), Louverture Films (US), Cactus Film & Video (MX), Jaque Content (MX)

Dağıtım / Distribution:  Bir Film

Özet / Summary

Savaşın yıktığı bir şehirde yaşayan üç genç kızın hayatına odaklanıyor. Mısır ve haşaşların yetiştiği bir dağ kasabasında yaşayan kızların saçları erkeksi bir hava katacak şekilde kesilir. Onların kaçırılma tehdidine karşı, yeraltında saklanacak yerler yapılmıştır. Ana ve en iyi iki arkadaşı, şiddetin hüküm sürdüğü kasabada kadın olmanın ne demek olduğunu öğrenir. Anneleri onları, köle olmaktan, ölmekten kaçmak için eğitir. Kendi dünyalarını yaratan kızların hayatı, içlerinden birinin sakladığı yere zamanında varamadıklarında değişir.

In a mountain town, where corn and poppies grow the girls wear boyish haircuts and have hiding places underground to escape the threat of being stolen. Ana and her two best friends grow up together, affirming the bonds of their friendship and discovering what it means to be women in a rural town marked by violence. Their mothers train them to flee death, to escape those who turn them into slaves or ghosts. They create their own impenetrable universe, but one day one of the girls doesn’t make it to her hiding place in time.

Yönetmen / Director

Meksika-Salvadorlu film yapımcısı Tatiana Huezo, Centro de Capacitación Cinematográfica’dan mezun oldu ve Universidad Pompeu Fabra’dan Yaratıcı Belgesel alanında yüksek lisans yaptı. İlk uzun metrajlı belgeseli The Tiniest Place (2011) ile uluslararası bir ün kazandı. İkinci belgeseli Tempestad (2016), 66. Berlinale’de Forum Bölümü’nde gösterildi ve pek çok festivale katıldı. 2017’de Oscar ve Goya ödüllerinde yarıştı.

Mexican-Salvadoran filmmaker Tatiana Huezo graduated from Centro de Capacitación Cinematográfica and has a Masters Degree in Documental de Creación from the Universidad Pompeu Fabra. She gained an international reputation with her first feature documentary, The Tiniest Place (2011). Her second documentary, Tempestad (2016) premiered at the 66th Berlinale in the Forum Section and went on to participate in 100 festivals. It was the Mexican entry for the Oscar and Goya awards in 2017, later receiving the nomination at the Goya Awards for best Iberoamerican film.