VE SONRA DANS ETTİK / AND THEN WE DANCED   

2019  / 106’ / DCP / Renkli Colour /  İsveç  Sweden  Gürcistan Georgia     Fransa France

Yönetmen / Director: Levan Akin

Senaryo / Screenplay: Levan Akin

Müzik / Music: Zviad Mgebry,  Ben Wheeler

Görüntü Yönetmeni / Cinematography:  Lisabi Fridell

Kurgu / Editing: Levan Akin, Simon Carlgren

Oyuncular / Cast:  Ana Javakishvili, Giorgi Tsereteli, Tamar Bukhnikashvili, Marika Gogichaishvili, Kakha Gogidze, Levan Gabrava, Ana Makharadze, Nino Gabisonia, Mate Khidasheli, Aleko Begalishvili

Yapımcı / Producer: Mathilde Dedye, Ketie Danelia

Yapım / Production: French Quarter Film,  Takes Film

Dağıtım / Distribution: Bir Film

E-Posta / E-Mail: www.birfilm.net

Özet / Summary

Ve Sonra Dans Ettik, kendisini keşfetmeye çalışan bir gencin hikâyesini konu ediyor. Çocukluğundan itibaren dansa ilgisi olan Merab, bir Gürcü topluluğu ile birlikte çalışır. Tutku ile bağlı olduğu dans ile hayatındaki sorunlarından uzaklaşmayı planlayan Merab, en iyisi olabilmek için hiç yorulmadan çalışır. Ancak onun hayatı, gruplarına yeni bir dansçının dahil olmasıyla bambaşka bir hal alır. Grubun yeni üyesi Irakli’yi başlarda en güçlü rakibi olarak gören Merab, zamanla farklı duygulara kapılır. Irakli’ye karşı farklı hisler beslemeye başlayan Merab, bu süreçte kendisini ve bedenini tanımaya başlar.

“And Then We Danced” is the story of a young boy trying to find himself. Passionate for dance since childhood, Merab works as a part of a Georgian dance troupe. He believes in the power of dance to keep himself away from the problems in his life and tirelessly works to be the best. His life is turned upside down when the group is joined by a new dancer. Merab sees the newcomer Iraklifirst as his strongest rival, but later, his feelings start to change. In such a setting, Merab starts exploring his body and desires.

Ödüller / Awards

2019   Odesa Film Festivali / Odesa IFF

Grand Prix ‘Golden Duke’

En İyi Film / Best Film

En İyi Aktör / Best Actor

Yönetmen / Director           

1979 yılında İsveç’te, Türkiyeli Gürcü bir ailede doğan Levan Akin, New York’taki Neighborhood Playhouse’ta öğrenim gördü ve Roy Andersson’un Stockholm stüdyosunda staj yaptı. Kendi kimliğini bütünleyen özelliklerini, bir mozaiği oluşturan, kimi zaman karmakarışık gözüken, kimi zamansa süper güçler sağlayan parçalara benzeten Akin, ilk filmi “Certain People”ı (Katinkas Kalas) 2011’de çekti. Tribeca Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan Certain People’ı, yapımcılığını ABBA grubu üyesi Benny Andersson’un üstlendiği, prömiyerini 2015 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan “The Circle” (Cirkeln, 2015) izledi. Üçüncü uzun metraj filmi “Ve Sonra Dans Ettik” ile, Akin, ilk defa Gürcüce bir filme imza attı ve yine ilk defa Cannes Film Festivali’ne konuk oldu. “Ve Sonra Dans Ettik”, Cannes’da, ‘Yönetmenlerin On Beş Günü’ bölümünde seyirci karşısına çıktı.

Born in Sweden in 1979 to Georgians from Turkey, educated at the Neighborhood Playhouse in New York and serving as an intern at Roy Andersson’s Stockholm studio: these are all assorted tiles in the mosaic that has become director Levan Akin – he calls it part mishmash, part superpower. His 2011 debut feature, Certain People, played at the Tribeca Film Festival, and his follow-up, The Circle, produced by Benny Andersson of ABBA, opened at Berlin in 2015. With his third feature, And Then We Danced, Akin is making his debut both in his Georgian tongue and at the Cannes Film Festival, as the film has premiered in the Directors’ Fortnight section.

Filmleri / Filmography

2015 The Circle

2011 Certain People