KÜÇÜK ŞEYLER / LA BELLE INDIFFERENCE ( 93’ )

Yönetmen/Director: Kıvanç Sezer

Senaryo/Screenplay: Kıvanç Sezer

Müzik / Music : Can Saka , Turgut Mavuk

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Hatip Karabudak

Sanat Yönetmeni / Art director : Alceste Wegner , Reyhan Acar

Kurgu / Editing : Selda Taşkın

Oyuncular /Cast : Alican Yücesoy, Başak Özcan , Müfit Kayacan, Nihal Koldaş , Bülent Emrah Parlak , Nezaket Erden , Kubilay Tuncer, Seda Türkmen

Yapımcı / Producer : Murat Kanat Doğramacı , Tolga Karaçelik , Kıvanç Sezer

Yapım / Production: Asteros Film

Özet/ Summary

Bahar için Onur’un işten atılması zor zamanlarında başlangıcı olur. Onur, yavaş yavaş gerçeklikten koparken ve başına gelenin aslında kötü birşey olduğunu kabul etmezken, Bahar ise ruhunda büyük bir boşluk ile baş başa kalır. “Küçük Şeyler”, modern Türkiye’nin yeni orta sınıf, beyaz yaka yaşantılarını ve yalnızlıklarını, değişen mevsimler ve bölümlerde epizodik olarak anlatan bir film. Hayatlarında yeni bir noktanın eşiğine gelen Onur ve Bahar çifti üzerinden kaçınılmaz kavgalara, kabuslara, absürt durumlara, bedensel ve ruhsal değişimlere şahit olacağız.

Konut Üçlemesi Hakkında
“Küçük Şeyler” filmi, Kıvanç Sezer’in ilk filmi “Babamın Kanatları”n dan sonra geliştirdiği konut üçlemesinin ikinci filmi olarak tasarlandı.Üçleme, emlak sektörünün üç sac ayağını anlatmaktadır: İşçi, müşteri ve müteahhit. Bu üçleme Türkiye’nin son 10 yılının ekonomik dinamosu olan emlak sektörü ve onun etrafında kümelenen kentsel rantın insan hayatının asıl dramatik biçimde etkilediğini anlatan sosyolojik bir çalışma aynı zamanda.

Hard times come for Onur and Bahar who live in a remote housing complex when Onur is sacked from his job. While Onur detaches from reality and denies his actual situation, Bahar by the time feels abyss in her soul. “La Belle Indifférence” tells lives of corporate middle class people through a couple in episodic narration. Solitude remains throughout changing climates. Onur and Bahar comes to a threshold about their relationship and we witness their fights, nightmares, absurd memories and situations while their body and soul transform.

On Housing trilogy
“La Belle Indifférence” designed as second chapter of the housing trilogy after the first chapter “My Father’s Wings”. This trilogy speaks about the three essential pods of the real estate sector: worker, consumer and builder. This trilogy reveals how real estate sector effects dramatically people’s lives from different section of society which is the driving force of Turkish economy in the last 10 years.