TEREDDÜT  / CLAIR OBSCUR

2016 /  105’ / Renkli Color / Türkiye Turkey Almanya Germany Fransa France

Yönetmen/Director:  Yeşim Ustaoğlu

Senaryo/Screenplay: Yeşim Ustaoğlu

Müzik / Music :  Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Michael Hammon

Sanat Yönetmeni / Art director :  Osman Özcan

Kurgu / Editing : Agnieszka Glinska , Svetolik Zajc

Oyuncular /Cast : Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin

Yapımcı / Producer : Titus Kreyenberg, Yeşim Ustaoğlu, Marianne Slot

Yapım / Production:  Ustaoğlu Film

Dağıtım / Distributor: BirFilm

Özet/ Summary

A young female psychiatrist from Istanbul starts compulsory duty in a provincial town, where she came by appointment, but not far from the city. During the week she continues her duty in the town, and she comes home to Istanbul on weekends. She maintains a marriage that looks flawless from the outside with her attractive husband Cem, but she feels that there is something that goes wrong inside. On the other hand, at the same time, her relationship with Elmas, a young woman who was brought to the hospital one day, has opened a completely different door to Sehnaz. Elmas, who was about to lose her mental balance, opens up with the help of Sehnaz.

Şehnaz özel hayatında gerçeklerle yüzleşmeyen bir psikiyatrist, Elmas ise genç yaşta zorla evlendirilmiş genç bir kızdır. Birbirlerinden çok farklı yaşamlar sürseler de aslında temelde benzer sorunlarla baş ettikleri birer hayat sürmektedirler. Bu iki kadının hayatı, Elmas’ın geçirdiği bir travma sonucu kesişecek ve uzun, zorlu bir hesaplaşma başlayacaktır.

Yönetmen / Director

She directed her first feature, The Trace in 1994. She achieved international recognition for her 1999 film, Journey to the Sun, which received the Blue Angel Award and the Peace Prize in Berlin, among other prizes. Her third film, Waiting for the Clouds, was awarded NHK Sundance International Filmmaker’s Award. Ustaoğlu’s fourth film, Pandora’s Box, which tells the story of an elderly woman with Alzheimer’s disease, won the Best Film and Best Actress awards at San Sebastian. Yesim Ustaoglu, one of the most important female directors of our new cinema, brings a dramatic story to the screen in her 5th feature film.

1960’da dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı. Sinemaya kısa filmle başladı. İlk uzun filmi olan ‘İz’i 1994’te çekti. 4. Köln Türk Filmleri Festivali’nde ve 14. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film” ödüllerini alan ‘İz’ heyecanla karşılandı. 1999’da yönettiği ‘Güneşe Yolculuk’ İstanbul ve Ankara film festivallerinde “En İyi Film” başta olmak üzere pek çok ödül aldı. Berlin Film Festivali’nden de “Mavi Melek ve Barış Ödülleri”ni kazandı. 2003’te çektiği ‘Bulutları Beklerken’le Sundance Film Festivali’nden “En İyi Senaryo Ödülü”nü alan Ustaoğlu, ‘Pandora’nın Kutusu’ filmiyle San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ödülünün sahibi oldu. Yönetmenin 2016 yapımı ‘Tereddüt’ filmi ilk gösterimini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Film, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde Film Yöneticileri Derneği En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı.