SARDUNYA / GERANIUM

2021 /  83’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Çağlar Bocut

Senaryo/Screenplay: Çağlar Bocut

Müzik / Music : Ozan Türkyılmaz

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Orçun Özkılınç

Sanat Yönetmeni / Art director : Onur Yılmaz

Kurgu / Editing : Mesut Ulutaş

Oyuncular /Cast : İlayda Elif Elhih, Ali Seçkiner Alıcı, Evren Duyal, Zeyno Eracar, Tansu Biçer, Ahsen Eroğlu

Yapımcı / Producer : Çağlar Bocut

Yapım / Production:  Kolor Film

Özet/ Summary

On dokuz yaşındaki Defne, üniversite sınavına haftalar kala, babasının beyin kanaması geçirdiği haberini alır ve memleketi Urla’ya dönmek zorunda kalır. Babasının iyileşme süreci, her ikisine de hasarlı ilişkilerini düzeltme fırsatı sunar. Yavaş yavaş bir aile dramının içine çekilen Defne, hasta halasının intiharına tanık olur. İçindeki adalet kavramını sorgularken vicdanı ve özgürlüğü arasında bir tercih yapması gerekir.

Just before her final exams, 19-year-old Defne has to return to her hometown after her father suffers a stroke. His rehabilitation sessions will give the pair a chance to heal their fragile relationship. Slowly drawn into a family drama in this Mediterranean town, she witnesses her aunt’s suicide by unprescribed pills she has provided. Buried under her guilty conscience, she slowly finds herself losing her innocence and questioning her own notion of justice.

Yönetmen / Director

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Londra Kingston Üniversitesi’nde Film Yapımı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Öğrenimi esnasında gerçekleştirdiği ”Arada” kısa filmi Yunanistan Naussa Film Festivali başta olmak üzere çeşitli kısa film festivallerinde, ”Yakın Gelecek” deneysel filmi ise başta İtalya Magmart, Yunanistan Videoart ve Suriye AllArtNow festivaleri olmak üzere çeşitli yeni medya festivallerinde ve ”Terry St.Clair” adlı İngiliz bir müzisyeni anlattığı belgeseli İngiltere’nin prestijli kanallarından ”Channel 4’da” gösterildi. 2010 – 2012 tarihleri arasında dünyanın en tecrübeli ve büyük multimedya eğitim kurumlarından birisi olan SAE Institute İstanbul şubesi Dijital Film ve Animasyon bölüm başkanlığı görevini gerçekleştirdi. Bu süre zarfında Türkiye ve dünya sinema tarihi, temel kompozisyon, kurgu, senaryo, prodüksiyon, telif hakları ve temel animasyon derslerini verdi. 2018 senesinde Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi – Sinema Televizyon

After his graduation from Boğaziçi University in 2007, Cagil Bocutoglu completed his MA studies on Film Production at London Kingston University. While his short film “Arada” was selected for Nauossa and various short film festivals. His experimental work, “Yakın Geçmiş”, made it to numerous new media festivals such as Magmart (Italy), Videoart (Greece) and AllArtNow. Then he established the Digital Film & Animation department at SAE Institute Istanbul, part of the world’s leading educator in creative media industries, where he would continue his career as Head Instructor between 2010-2013, and give lectures on History of Turkish Cinema & World Cinema, Composition, Visual Narrative, Screenwriting, Production, Copyrights, and History of Animation. He has been working as a commercial director 2016-2020 and recently finished his PhD on Cinema & Television at Marmara University.