UÇURTMA PEŞİNDE / RISING STARS OF THE LIMITLESS SKY

2019 / Belgesel Documentary / 13’7” / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Anıl Tokur

Senaryo / Screenplay: Anıl Tokur

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Murat Bayraktaroğlu

Kurgu / Editing: Recep Yoldaş

Müzik / Music: Can Kaytaz

Oyuncular / Cast: Mehmet Zahit Mungan

Yapımcı / Producer: Gunes Zahid

 

Özet / Summary

Eğer kanatlarımız olsaydı uçurtmalar var olmazdı. Bizler toprağa ait olduğumuz kadar göklere de aitiz. Mezopotamya’da, uçurtmalar kaybolup gitmesin diye sıkı tuttuğunuz her ip, şahmeranlara, dar sokaklara ve Binbir Gece Masalları’na değer. Burada her çocuk, uçurtması ile beraber kendi masalını yaşar, tıpkı benim içimde uçurtmalarımla büyüyen çocuk gibi.”
“Uçurtmanın Peşinde” filmi, Mardin’in tozlu topraklarını birbirine katarak uçurtmanın gölgesi altında büyüyen bir çocuğun, tüm şehri peşine takmasının hikayesidir.

“If we had wings, there wouldn’t be kites. We belong to the sky as much as the earth. Every kite string held tight touches Şahmeran, the tales of Arabian Nights and the narrow streets of Mardin. Children live their own stories with their kites just like the kid inside me who grew up with kites.” “Rising Puppets of The Limitless Sky” tells the story of a child who grew up under the shadow of the kites in Mesopotamia, and the people who follow him.

Yönetmen / Director

İstanbul’da 1993 yılında doğan Anıl Tokur, lise eğitimine kadar İstanbul’da yaşadı. Lise öğrenimine Samsun’da bir köy okulunda devam etti. Üniversiteye giriş sınavında ilk 1000’e girerek Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Sinema ve TV Bölümü’nde %100 burslu okumaya hak kazandı. Uzun dönemli sinema eğitimlerine, yine burslu olarak Washington DC’deki Harriet Fulbright College, BAU Berlin University ve Litvanya Vilnius University’de devam etti.

Henüz öğrenciyken üç arkadaşıyla Klorofilm adlı kısa film grubunu kurdu, 10’dan fazla kısa film ve belgesele imza attı, özel film gösterimleri yaptı ve ödüller kazandı. Freelance yönetmen ve videographer olarak çalışmalarda bulunduktan sonra 2016 yılında reklam yönetmeni olarak GoGo Project bünyesinde katıldı. Güncel ve sinematik yaklaşımıyla her geçen gün seçkin bir ajans ve müşteri kitlesi tarafından daha çok fark edilmektedir.

Anıl Tokur was born in İstanbul, in 1993. Before high school, he decided to continue his education in a village school at Samsun where he succeeded in University Entrance Exam scoring within the first 1000 students nationwide and got into Bahceşehir University Cinema and Television Faculty as a scholarship student. He continued his education as a scholarship student with longtime studies at Harriet Fulbright College, Washington D.C, BAU Berlin University, Berlin, and Vilnius University, Lithuania.

While a student, he established a short movie group called Klorofilm with 3 other fellow students, and made more than 10 short movies and documentaries, got special awards, and made special movie screenings. After working as a freelance director and videographer he joined GoGo Project in 2016 as a commercial director. With his cinematic and contemporary approach to every gig he takes on, he is getting noticed more and more with a distinct selection of agencies and clients.

Filmleri / Filmography

Ödüller / Award