REMZİYE

2019 / Belgesel Documentary / 10’18” / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Özge Adanır

Senaryo / Screenplay: Özge Adanır

Müzik / Music: Horses

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Yarem Deniz, Soner Sevgili, B. Eren Çökdü

Kurgu / Editing: Özge Adanır

 

Özet / Summary

Remziye Tatlı 1922 yılında Adana’da doğmuştur. Altı kardeşli bir ailede yetişmiş ve ortaokul öğrenimini tamamladıktan sonra dikiş-nakış öğretmenliği yapmıştır. Sınıf öğretmenliği yapan Nuri Tatlı ile evlendikten sonra Metin adında bir oğulları olmuştur. Eşi Nuri Tatlı’yı erken yaşta kaybettikten sonra oğlu Metin ile baş başa kalmıştır. Henüz 14 yaşında enstitüde eğitim görürken hayatı boyunca unutamayacağı olay gerçekleşmiştir. Atatürk, 1937 yılında Adana ziyaretinde enstitüye uğrayıp tarih dersine katılmıştır. En ön sırada oturan Remziye Tatlı’nın koluna değdiği sırada, hepimizin en az bir kez karşılaştığı fotoğraf çekilmiştir.

Remziye Tatlı was born in 1922 in Adana. She was raised in a family of six brothers and worked as a sewing-embroidery teacher after completing her secondary education. After she married Nuri Tatlı, who was a classroom teacher, they had a son named Metin. After losing her wife Nuri Tatlı at an early age, she stayed alone with her son Metin. While studying at the institute at the age of 14, an event that she will never forget has occurred. During his visit to Adana in 1937, Atatürk visited the institute and attended history. Remziye Tatlı, who was sitting in the front row, was photographed at least once when he touched her arm.

Yönetmen / Director

Özge Adanır 1996 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Ceyhan’da, lise eğitimini Eskişehir’de tamamlamıştır. Şu anda Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde İletişim Bilimleri Bölümü öğrencisidir. İlk filmi olan ‘Remziye’ kısa metraj belgesel film çalışmasıdır.

Özge Adanır was born in 1996 in Ceyhan, Adana. She completed her primary and secondary school in Ceyhan and completed her high school in Eskişehir. She is still studying at Çukurova University Communication Faculty. Her first film is “Remziye”.

Filmleri / Filmography

2019 Remziye