NEBULA / DEAD HORSE NEBULA 

2018 /  73’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Tarık Aktaş

Senaryo/Screenplay: Tarık Aktaş

Müzik / Music : Hayvanlar Alemi

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Necmettin Akdeniz

Kurgu / Editing : Osman Bayraktaroğlu

Oyuncular /Cast : Ali Yavuz Ilman, Barış Mert Bilgi, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker

Yapımcı / Producer :  Güneş Şekeroğlu Aktaş

Yapım / Production:  Hay Film

E-posta / E-mail : gunessekeroglu@gmail.com

Özet/ Summary

Hay, yedi yaşındayken açık arazide ölü bir at bulur. Büyüleyici keşfi başında yaptığı gözlemler, yetişkinlerin gözünde bir at leşine dönüşen bu sorundan kurtulmak için verilen çaba onu Yetişkinliğinde bile etkileyecek bir anıya, uyanışa dönüşür. Yirmilerine geldiğinde kurban bayramında, koyunun boğazını keserken yanlışlıkla kendi bacağını keser. Bu olay, bir şekilde geçmişinde yaşadığı çocukluk anısının yeniden ortaya çıkmasını sağlar. Koyun ve kendisi arasındaki bağın farkına varmasıyla birlikte, Hay, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece, adım adım, madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.

When Hay was seven years old, he found a dead horse in an open field and watched his father and other adults struggle to get rid of it. Unsure of this memory, he is nonetheless very influenced by this incident and, when he cuts himself during a sacrificial rite, every- thing comes flashing back. Step by step, Hay goes down an inevitable and spiritual path where he confronts the relationship between human and nature, the unity of matter and the living.

Yönetmen / Director

Fotoğraf-Video alanında tamamladığı lisans öğrenimi boyunca çeşitli kısa filmler ve video-art çalışmaları gerçekleştirdi. 2012 yılından başlayarak çeşitli üniversitelerde, film yapımı ve senaryo alanlarında ders vermenin yanı sıra, çeşitli medya projelerinde danışman olarak görev almaktadır. Son olarak hazırlamakta olduğu Supersensible isimli multimedya sergisi için çektiği Basiret adlı video çalışmasını tamamladı. 71. Locarno Film Festivali, Cineasti del Presente seçkisinde gösterilenve En İyi Yeni Yönetmen ödülünü alan Dead Horse Nebula, ilk uzun metraj filmidir.

Born in Germany, Tarık Aktaş lives and works in Istanbul. He signed several short films including Brothel of Subconscious (2006) and Video of Circumcision (2007). His latest ex- perimental video, Basiret (2017), is a part of his upcoming multimedia exhibition Super sensible. Dead Horse Nebula is his first feature film.