MEMORIA

2021 / 136’ / Renkli Color / Kolombiya, Tayland, Fransa, Almanya, Meksika, Katar, Birleşik Krallık, Çin, İsviçre ( Colombia, Thailand, United Kingdom, Mexico, France, Germany, China, Taiwan, United States, Switzerland)

Yönetmen / Director: Apichatpong Weerasethaku

Senaryo / Screenplay: Apichatpong Weerasethaku

Görüntü Yönetmeni / Cinematographer: Sayombhu Mukdeeprom

Kurgu / Editing : Lee Chatametikool

Müzik / Music : César López

Sanat Yönetmeni / Art director : Juan Diaz B.

Oyuncular / Cast: Tilda Swinton, Elkin Díaz, Jeanne Balibar, Juan Pablo Urrego, Daniel Giménez Cacho

Yapımcı / Producer: Apichatpong Weerasethakul, Diana Bustamante, Simon Fields, Keith Griffiths, Charles de Meaux, Michael Weber , Julio Chavezmontes

Yapım / Production: 185 Films, Anna Sanders Films, Beijing Contemporary Art foundation, Bord Cadre Films

Dağıtım / Distribution: Bir Film

Ödüller / Awards

2021 Cannes Jüri Özel Ödülü / Cannes Jury Prize

Özet / Summary

Orkide çiftliğinde çalışan genç bir kadın, kardeşi rahatsızlanınca Kolombiya’ya gitmek zorunda kalır. Burada inşaat firmasında çalışan Fransız bir arkeologla ve genç bir müzisyenle yolları kesişir. Şehre alışmakta zorluk çeken kadın, her gece duyduğu güçlü patlama seslerinden rahatsızdır. Uyumasını engelleyen seslere artık tahammül edemeyen kadın, bu sırada tanıştığı bir balıkçıdan kafasının karışmasına neden olacak şeyler öğrenir. Film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı.

A woman from Scotland, while traveling in Colombia, begins to notice strange sounds. Soon she begins to think about their appearance.

It had its world premiere at the Cannes Film Festival on July 15, 2021.

Yönetmen / Director

Apichatpong Weerasethakul günümüz sinemasının en özgün seslerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1994 yılında kısa filmler ile video klipler yapmaya başladı, ilk uzun metrajlı filmini 2000 yılında bitirdi. Bu güne kadar altı uzun metrajlı film, kısa filmler ve video işleri yaptı ve bu filmlerle aralarında Cannes Film Festivali büyük ödülü Altın Palmiye (Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives) de olan birçok uluslararası ödül kazandı. 1998’den bu yana birçok ülkede sergiler açtı ve uluslararası bir görsel sanatçı olarak tanındı.

Apichatpong Weerasethakul is recognized as one of the most original voices in contemporary cinema. He began making films and video shorts in 1994 and completed his first feature in 2000. He directed six feature films, short films and installations which won him widespread international recognition and numerous awards, including the Cannes Palme d’Or (Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives). He has also mounted exhibitions and installations in many countries since 1998 and is now recognized as a major international visual artist.