MAVZER    /  MAVZER

2020 / 86 ’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Fatih Özcan

Senaryo/Screenplay: Fatih Özcan

Müzik / Music : Mine Pakel

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Orçun Özkılınç

Sanat Yönetmeni / Art director : Abdulvahhab Ayhan

Kurgu / Editing : Naim Kanat

Oyuncular /Cast : Serhat Kılıç, Ozan Çelik, Seda Türkmen, Ahmet Aydın

Yapımcı / Producer : Enes Erbay

Yapım / Production:  Teferruat Film

E-posta / E-mail : enes@teferruatfilm.com

Özet/ Summary

Veysi, bir sabah oğlu Mustafa ile koyunlarının bulunduğu ağıla gider. O esnada bir kurt sürüsü ağıla saldırır ve Veysi’nin koyunlarının büyük bir kısmı telef olur. Saldırı sonrasında koyunlarını ve kendisini korumak için bir Mavzer edinmeyi kafasına koyan Veysi, kasabadaki silah satıcısından bir söz alır. Silah satıcısı, eğer kurtlardan bir kaçını öldürürse Mavzer’i hediye edeceğini söyler. Veysi kurtların peşine düşer. Dişi ve yavru kurdu vurmayı başaran Veysi gururla köyüne döner.

Ardından kendisini kardeşi ile girdiği bir miras kavgasında bulur. Dişisini ve yavrusunu kaybeden erkek kurt da bu kavgadaki yerini alacaktır.

Veysi lives in a mountain village in the middle of Anatolia. One morning when he goes to his barn with his son Mustafa, a pack of wolves attacks on his sheeps and Veysi loses most of them. Thus he wants a better gun to protect himself and his herd, which is Mauser, ‘The king of the rifles’ as they say. He approaches to a local gun vendor and he promises that he will give him a Mauser as a gift if he proves that he is a good hunter. Veysi goes after the wolf who attacked his herd and he eventually manages to kill the cub and the female wolf. He returns to the village with a pride of his success.

Afterwards he finds himself in a fight with his brother about their father’s inheritance. The male wolf who lost his family also involves to this war as a third party.

Yönetmen / Director

30 Mart 1984’de Karaman’da doğdu.  İlk ve orta öğretimini Karaman’da lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı.  Lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, üniversite eğitimini İstanbul üniversitesi Felsefe ve  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı.

2002 yılından beri uzun metraj film yapım ve yönetmenlik, belgesel proje yapım tasarım, metin ve senaryo yazarı olarak çalışmakta ve ilk uzun metraj filmi MAVZER’in yapım sürecine dair çalışmalarını sürdürmektedir.

He was born on March 30, 1984 in Karaman. He completed his primary and secondary educations in Karaman and his high school and university education in Istanbul. After his high school education, he studied Philosophy in İstanbul University and Economics in Anadolu University.

Since 2002, he has been producing and directing feature-length films and documentary projects, working as a scriptwriter and at the same time concentrating on the post-production process of his first feature-length film MAVZER.