LEKE / STAIN

2018 / Kurmaca Fiction / 9’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Tufan Şimşekcan & Ozan Sihay

Senaryo / Screenplay: Tufan Şimşekcan & Ozan Sihay

Müzik / Music: Eren Tümer

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Ozan Sihay

Kurgu / Editing: Tufan Şimşekcan

 

Özet / Summary

Savaş fotoğrafları çeken bir gazeteci, sınır istasyonundan trenle memleketine dönecektir. Trene kaçak binen bir çocuk, fotoğrafçının kompartımanına sığınır. Bu arada güvenlik, çocuğu aramaktadır.

A war correspondent is on his way back home, boarding a train at a border station. A stoweaway child on the train takes refuge in his compartment, while the security is looking for the kid.

 

Yönetmenler / Directors

Tufan Şimşekcan

1979 Ankara doğumlu. Kısa filmleriyle ulusal ve uluslararası festivallerde başarılar aldı. Yerli ve yabancı filmlerde reji olarak çalışmakta. Bir film yapım şirketinin ortağı.

He was born in 1979 in Ankara. He won several national and international festivals with his short films. He works as a director in local and foreign films. Partner of a film production company.

Filmleri / Filmography

2018 Leke

2016 I II III IV

2014 Kayıt Dışı

2012 Etki

2011 Yırtık

2010 Kafe

 

Ozan Sihay

1982 Adana doğumlu. Kısa filmleriyle ulusal ve uluslararası festivallerde başarılar aldı. Yerli ve yabancı filmlerde reji olarak çalışmakta. Bir film yapım şirketinin ortağı.

 

He was born in 1982 in Adana. He won several national and international festivals with his short films. He works as a director in local and foreign films. Partner of a film production company.