KÜÇÜK JOE  /   LITTLE JOE

2019  / 105’ / DCP / Renkli Colour / Avusturya Austria İngiltere UK  Almanya Germany

Yönetmen / Director: Jessica Hausner

Senaryo / Screenplay: Jessica Hausner, Géraldine Bajard

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Martin Gschlacht

Kurgu / Editing: Karina Ressler

Oyuncular / Cast: Emily Beecham, Kerry Fox, Ben Whishaw, Kit Connor

Yapımcı / Producer: Bruno Wagner, Bertrand Faivre, Philippe Bober, Martin Gschlacht, Jessica Hausner, Gerardine O’Flynn

Yapım / Production: Coop99, The Bureau, Essential Films

Dünya Hakları / World Sales :  Coproduction Office (Paris)

Dağıtım / Distribution: Bir Film

E-Posta / E-Mail: info@birfilm.com

Özet / Summary

Bekar anne Alice, yeni bitki türleri geliştiren bir şirkette ziraat mühendisi olarak çalışmaktadır. Göz alıcı güzelliğinin yanı sıra, “iyileştirici” gücüyle de öne çıkan bir kırmızı çiçek yetiştirir. Mühendisliğini üstlendiği bu yeni tür, düzenli sulanıp konuşulduğunda sahibini mutlu etmektedir. Alice, şirket kurallarını çiğneyerek çiçeği, yeniyetme oğlu Joe’ya götürür ve anne oğul, çiçeğe, “Küçük Joe” adını verirler. Ne var ki, çiçek büyüdükçe, Alice’in, bitkilerin isimleri kadar zararsız olmadığı konusundaki şüpheleri de büyüyecektir.

Alice, a single mother, is a dedicated senior plant breeder at a corporation engaged in developing new species. She has engineered a very special crimson flower, remarkable not only for its beauty but also for its therapeutic value: if kept at the ideal temperature, fed properly and spoken to regularly, this plant makes its owner happy. Against company policy, Alice takes one home as a gift for her teenage son, Joe. They christen it ‘Little Joe’ but as it grows, so too does Alice’s suspicion that her new creations may not be as harmless as their nickname suggests.

Ödüller / Awards

  1. Cannes Film Festivali / 72nd Cannes Film Festival
    En İyi Kadın Oyuncu / Best Actress

Yönetmen / Director     

   1972’de Avusturya’da doğan Jessica Hausner, Viyana Film Akademisi’nde Yönetmenlik eğitimi gördü. Okul yıllarında “Flora” (1996) ve “Interview” (1999) adlı iki ödüllü kısa filme imza attı. 1999’da Barbara Albert, Antonin Svoboda ve Martin Gschlact ile coop99 adlı prodüksiyon şirketini kuran Hausner’in ilk uzun metrajlı filmleri “Lovely Rita” (2001) ve “Hotel” (2004), Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard bölümüne seçildi. Mucizevi iyileşme öykülerinin çelişkilerini sorgulayan “Lourdes”, 2009 Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü için yarıştı ve Avrupa Film Ödülleri’nde Sylvie Testud’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Born in Austria in 1972, Jessica Hausner studied directing at the Film Academy of  Vienna where she made the award-winning short films, FLORA (1996) and INTER-VIEW (1999). She set up her own production company called coop99 that same year with Barbara Albert, Antonin Svoboda and Martin Gschlacht. The Festival de Cannes selected her first two feature films, Lovely Rita (2001) and Hotel (2004), for Un Certain Regard. They bear witness to the uncompromising acuity of her vision as a director. Lourdes, an interrogation into the ambivalence of miracle healing, was invited to compete in Venice in 2009 (Fipresci Prize) and earned Sylvie Testud a Best Actress Prize at the European Film Awards.

Filmleri / Filmography

2014 Çılgın Aşık / Amour Fou

2009 Lourdes

2004 Hotel

2001 Lovely  Rita