KENDİLİK TAKINTISI / SELF-OBSESSED

2019 / Deneysel Experimental / 4’28” / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Gizem Demircanlı

Senaryo / Screenplay: Gizem Demircanlı

Müzik / Music: Atahan Karakaş

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Bulut Bardak

Kurgu / Editing: Oğuzhan Boz

Yapım / Production: Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Özet / Summary

Bir kadın, kendinden memnun olmayan bir ifade ile aynadaki yansımasına bakar. Bedenindeki beğenmediği ayrıntıları düzeltmek için mücadele eder. Bu sırada, aynadan yansıyan memnuniyetsiz ifadesine tezat düşecek şekilde, gündelik hayatındaki özgüvenli duruşlarından örnekler sunulur. Kadın, ne yaparsa yapsın kendi yansımasından hoşnut kalamaz ve baktığı aynayı, içinde nergis çiçeği bulunan bir vazo ile parçalar. Etrafına dağılan ayna kırıklarının içinde bir süre ağladıktan sonra, eline aldığı bir ayna parçası ile bileklerini keser.

 

A woman is looking at a mirror with a reflection of herself showing discontent. She is working to mask some of the details of her body that she dislikes. Meanwhile, contrary to her reflection and her dissatisfaction of herself, there are examples of her strong character from everyday life. Even with all the effort she spent, she continues to despise herself and breaks the mirror into pieces with a vase carrying a daffodil flower. After crying a while in the middle of the broken mirror pieces, she grabs a broken glass piece and slits her wrists.

 

Yönetmen / Director

1993 yılında Türkiye’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Film Tasarımı ve Yazarlık Bölümü’ne başladı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kısa filmlerde senarist, yönetmen ve uygulayıcı yapımcı olarak yer aldı. Profesyonel olarak reklam ve senaryo yazarlığı yapmaya devam etmektedir.

She was born in Turkey in 1993. After completing his primary and secondary education, she started the Department of Film Design and Writing at Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts. Throughout her education, she has worked as a scriptwriter, director and executive producer on various short films. She continues to write commercials and scripts professionally.