GHAHREMAN /  A HERO / KAHRAMAN

2021 / 127’  / Renkli Color / İran Iran Fransa France

Yönetmen / Director: Asghar Farhadi

Senaryo / Screenplay: Asghar Farhadi

Görüntü Yönetmeni / Cinematographer: Ali Ghazi, Arash Ramezani

Kurgu / Editing : Hayedeh Safiyari

Oyuncular / Cast: Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy, Sarina Farhadi

Yapımcı / Producer: Alexandre Mallet-Guy, Asghar Farhadi

Yapım / Production: Memento Films

Dağıtım / Distribution:  Bir Film

 

ÖDÜLLER / AWARDS

2021      Cannes Film Festival       Grand Prix

2021      Cannes Film Festival       François Chalais Prize

Özet / Summary

Film, ödeyemediği bir borç nedeniyle hapiste olan Rahim’in hikâyesini anlatıyor. İki günlük bir izin Rahim’e, yapacağı bir iyilik sayesinde alacaklısının şikâyetini geri çekmeye ikna etme ve böylece serbest kalabilme fırsatı sağlar ancak, her şey planlandığı gibi gitmez.

Rahim is in prison because of a debt he was unable to repay. During a two-day leave, he tries to convince his creditor to withdraw his complaint against the payment of part of the sum. But things don’t go as planned.

Yönetmen / Director

7 Mayıs 1972’de İsfahan, İran’da doğdu. Gençliğinden beri sinema ile ilgilenen başarılı yönetmen, Esfahan Gençlik Sinema Topluluğuna katıldı ve bu süre boyunca 6 kısa film, 2 dizi çekti. 2009’da çektiği “Elly Hakkında” filmi ile adından söz ettirdi. 2011 senesinde çektiği “Bir Ayrılık” filmi ile büyük bir çıkış yaptı ve film Oscar, Golden Globe ve Bafta’da En İyi Yabancı Film ödülleri, En İyi Orijinal Senaryo Oscar Ödülü dahil birçok ödüle layık görüldü. 2013’de “The Past” filmini çekti ve yine uluslararası başarı sağladı. 2016’da “The Salesman” filmi ise Oscar için yarıştı ve pek çok ödüle layık görüldü.

Asghar Farhadi was born in 1972 in Iran. He became interested in cinema in his teenage years and started his filmmaking education by joining the Youth Cinema Society of Esfahan in 1986 where he made 8mm and 16mm short films. He received his Bachelors in Theater from University of Tehran’s School of Dramatic Arts in 1998 and his Masters in Stage Direction from Tarbiat Modarres University a few years later. During these formative years, Farhadi made six shorts and two TV series for Iran’s National Broadcasting Corporation (IRIB) of which “A Tale of a City” is most noteworthy.