KADIN OLMANIN GÜNAHI   / THE SIN OF BEING A WOMAN

2018 / 61’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Ümran Safter

Senaryo/Screenplay: Ahsen Diner

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Bertan Özer

Kurgu / Editing : Fatih Ayyıldız

Oyuncular /Cast : Aysel Yıldırım

Yapımcı / Producer : Ümran Safter

Yapım / Production:  Ekim Medya

Özet/ Summary

Kadın Olmanın Günahı önyargılarla, yerleşik değerlerle, otoriteyle savaşan, cesur bir feminist kadının hikayesini anlatıyor. Unutulan, yok sayılan, tarih kitaplarında adı dahi hiç anılmayan bir kadını Nezihe Muhiddin’i ve onun mücadelesini yeniden günışığına çıkarıyor.

Nezihe Muhiddin, 19 yaşında feminist makaleler yazmaya başladı, Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek kadın partisini kurdu, kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele etti. Bu yüzden tehditler aldı, dışlandı, hakkında davalar açıldı.  Terk edildi, unutuldu ve yapayalnız hayata veda etti.

Uzun metraj belgesel film,  hüzünlü bir sonla biten feminist bir kadının hikayesini anlatırken Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda kadınların zorlu eşitlik mücadelesine de ışık tutuyor.

The Sin of Being a Woman is the story of an indomitable woman who fought a relentless and uphill battle against prejudice, convention and authority at a difficult time in a difficult part of the world.

The documentary delves into the life and work of Nezihe Muhiddin, one of Turkey’s earliest and most vociferous feminists. It looks to tell her story and remind new generations of how much we owe this pioneering and amazing woman – who literally sacrificed her life for women’s equality.

The Sin of Being a Woman aims to ensure that Nezihe’s incredible struggle and achievements — which have been systematically downplayed, even erased, from memory and history books — are documented and available in particular to young generations of women as they face their own gender inequality battles in its myriad forms today.

 

Yönetmen / Director

Yapımcı, yönetmen ve gazeteci. 20 yılı aşkın bir süre yazılı ve görsel medyada  muhabir ve editör olarak çalıştı.  2015 yılında uzun metraj “The Eye of Istanbul/İstanbul’un Gözü isimli belgesel filmin yapımcılığını üstlendi. Belgesel film, Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde en iyi film ödülünü sahibi oldu. 2017 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği Sevan Bıçakçı: İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta/Sevan the Craftsman  filmi 2018 TRT belgesel Ödülleri’nde profesyonel kategoride en iyi film ödülünü kazanırken, Madrid, Londra ve DCIFF festivallerinde gösterildi ve çeşitli dallarda ödüle aday gösterildi. Son olarak 5 mültecinin 4 yıla yayılan hikayesini anlatan On the Wings of Hope -Umudun Kanadında isimli uzun metraj belgesel filmim yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Hali hazırda Cazın Sultanları isimli belgesel filmin çekimlerini gerçekleştiriyor.

Ümran Safter is an award-winning documentary filmmaker and journalist. For more than two decades she covered Turkey and the Middle East including the wars in Iraq and Syria for both print and television media.

She started her filmmaking career in 2015 with a feature-length documentary called The Eye of Istanbul. It is about the legendary photographer Ara Guler. Her film was awarded the 2016 Best of Fest prize at the Washington DC Independent Film Festival.

Another of her documentaries is “Sevan the Craftsman.” It is a film that shows how Istanbul both inspires and is enriched by its multicultural composition. It won the Best Documentary in the National Category award at the 2018 TRT Documentary Days international film festival. She has also produced a number of television documentaries and television shows; including a feature on life in Guantanamo Prison filmed on location, the story of victims of the Bosnian war, and the conditions faced by Iraqi refugees in Syria.

She is the co-founder and owner of Ekim Medya, an Istanbul-based film production company.

 

Filmografi / Filmography

2019 Umudun Kanadında / On the Wings of Hope

2019  Cazın Sultanları / The Sultans of Jazz

2018 Saraydan Bakmak  / Through Ottoman Eyes

2017 İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta / Sevan the Craftsman