HİLAL-İ AHMER CEMİYETİ “HANIMLAR MERKEZİ    / THE RED CRESCENT SOCIETY “WOMEN’S CENTER”

2018 /  57’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Biket İlhan

Senaryo/Screenplay: Aydan Gündüz, Funda Özdemiroğlu

Müzik / Music : Cemal Ünlü

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Hakan Körezli

Sanat Yönetmeni / Art director : Kübra Erişir

Kurgu / Editing : Serkan Canpolat, İlhan Elmacı, Harun Erim

Oyuncular /Cast : Özgür Erkekli, Güner Özkul, Yeşim Ceren Bozoğlu, Selin Yücesoy, Nihan Belgin, Ayla Algan

Yapımcı / Producer : Nihan Belgin

Yapım / Production:  Sinevizyon Film

Özet/ Summary

Balkan savaşları sırasında müslümanların birçoğu yüzyıllar boyunca yaşadıkları yerleri terk ederek, çoğunlukla İstanbul’a göç etmiştir. Yetim genç kızlar, dul kadınlar ve babaları şehit düşmüş çocukları başkentte çok zor bir yaşam beklemektedir..

İşte Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin “Hanımlar Merkezi”, onlara yardım etmek amacıyla 20 Mart 1912 tarihinde kurulmuştur. Bu aynı zamanda Osmanlı döneminde başlayan çok önemli ilk kadın hareketidir.

Küçük bir yardım topluluğu olarak son derece kısıtlı imkânlarla yola çıkan fakat gittikçe büyüyerek, ışığıyla asırlar öncesinden bugünü aydınlatan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Hanımlar Merkezi’nin umut dolu hikâyesidir bu…

During the Balkan Wars, many Muslims left the lands where they had lived for centuries, and the majority moved to Istanbul. A very difficult life awaited young orphaned girls, widows, and children whose fathers had been killed in battle.

In order to assist them, a very important first women’s movement in Ottoman started, and on March 20, 1912 The Red Crescent Association “Women’s Center” was established.

This is the story of the Red Crescent Association “Women’s Center”. Despite its beginnings as a small assistance association of very limited means, it grew steadily, and from more than a century ago, it sends its message of hope to illuminate the present.

Yönetmen / Director

Biket İlhan, 1944 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okudu. 1968 yılında şair Attilâ İlhan ile evlendi. Ankara ve İzmir’de öğretmenlik yaptı. Sinemaya Feyzi Tuna’nın yönettiği Seni Kalbime Gömdüm (1982) filminde asistanlık yaparak başladı. Ardından 1980’li yıllarda TRT’ye diziler çeken Hüseyin Karakaş’a asistanlık yaptı. Üç İstanbul (1983) ve Kartallar Yüksek Uçar (1983) dizilerinde çalıştı. 1986 yılında Attilâ İlhan’dan ayrılıp bir süre sonra tiyatro sanatçısı Metin Belgin ile evlendi. Yönetmenliğe ilk olarak TRT için üç bölümlük dizi olarak çektiği Son Umut (1992) ile başladı. Senin İçin Bir Kadeh (1993) ve Bir Kadın Yüzü (1994) filmlerini yönetti. Asıl ününü senaryosunu Attilâ İlhan’ın yazdığı Sokaktaki Adam (1995) filmi ile yakaladı. Bu film ve Türk-Yunan ilişkilerini anlattığı Kayıkçı (1998) filmi birçok festivalde gösterildi ve ödüller aldı. 2007 yılında Nazım Hikmet’in hayatından bir kesiti ele alan Mavi Gözlü Dev filminin yönetmenliğini üstlendi. Son olarak Yarım Kalan Mucize (2012) ve Çelo (2015) isimli filmler ile kamera arkasına geçti.

Biket İlhan was born in the city of İzmir in 1944. After Ankara Private School, she studied in the Department of English Teaching of the Faculty of Education at Gazi University. She married the poet Attilâ İlhan in 1968. She worked as a teacher in the cities of Ankara and İzmir. Her introduction to cinema was as the assistant on Feyzi Tuna’s 1982 film Seni Kalbime Gömdüm. Then in the 1980s, she assisted Hüseyin Karakaş, who was directing series for TRT (Turkish Radio and Television); among these series were Üç İstanbul (1983) and Kartallar Yüksek Uçar (1983). Having divorced Attilâ İlhan in 1986, she later married the theatre actor Metin Belgin. Her directorial debut was the three-episode series Son Umut (1992), aired on TRT. She then directed the films Senin İçin Bir Kadeh (1993) and Bir Kadın Yüzü (1994); however, her breakthrough was not before the 1995 film Sokaktaki Adam, scripted by Attilâ İlhan. Her films Sokaktaki Adam and Kayıkçı (1998) were nominated and received awards at countless festivals. The 2007 film Mavi Gözlü Dev, based on a period of Nazım Hikmet’s life, is also among İlhan’s film credits. Recently, the director sat in the director’s chair for Yarım Kalan Mucize (2012).

Filmografi / Filmography

2015 Çelo

2012  Yarım Kalan Mucize

2007  Mavi Gözlü Dev

1998  Kayıkçı

1995  Sokaktaki Adam

1994  Bir Kadın Yüzü

1993  Senin İçin Bir Kadeh