HAYALETLER / GHOSTS

2020 / 86 ’ / Renkli Color / Türkiye Turkey Fransa France

Yönetmen/Director:  Azra Deniz Okyay

Senaryo/Screenplay: Azra Deniz Okyay, Ali Eren Sayar

Müzik / Music : Ekin Uzeltuzenci

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Baris Özbiçer

Sanat Yönetmeni / Art director : Erdinc Akturk

Kurgu / Editing : Ayris Alptekin

Oyuncular /Cast : Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar, Emrah Özdemir, Ahmet Turan

Yapımcı / Producer : Dilek Aydin

Yapım / Production:  Heimatlos Film

Özet/ Summary

Türkiye genelinde saatler süren bir elektrik kesintisinin yaşandığı bir günde, aynı mahalleden dört kişinin yolları çakışır. Arkadaşıyla bir yarışma kazanıp hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan ve hapisteki oğluna acilen para yollamak isteyen İffet, kentsel dönüşüm fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü sinema dersleri veren Ela’nın yolları bu ‘karanlık’ günde kesişir. Hepsi kendi yollarını çizerek domino etkili bir kaosta ayakta kalmaya çalışmaktadır. Hayaletler, o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları, bu dört farklı insanın birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor ve günümüz Türkiyesi’ne dair distopik bir portre çiziyor.

A look at the urban transformation of Istanbul centering on four different characters in a single day.

Yönetmen / Director

1983′de İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra, Paris’te Sorbonne-Nouvelle’de sinema okudu, ve masterını tamamlarken aynı anda EHESS Sosyoloji bölümünü takip etti. Öğrencilik yıllarında aynı zamanda Michel Gondry’nin ekibi ile çalıştı. Video art çalışmalarıyla birçok ulusal ve uluslararası sergide yer aldı. Azra Deniz Okyay, yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Hayaletler” ile 2020 Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den ödül alan ilk kadın yönetmen oldu.

Azra Deniz Okyay was born the daughter of an architect and an urban planner in 1983 in Istanbul.

After studying at the Lycée Français in Istanbul, she continued her education studying film at the Sorbonne Nouvelle in Paris, while taking sociology classes at the same time.

She returned to live in Turkey in 2010, and became the first female film director at Depofilm, a production company specialised in advertising. Back in the country where she was born, she continued her film ambitions between making clips, short films and her first feature-length film, Ghosts, presented in 2020 at the Venice Film Festival.