HAVVA, MERYEM, AYŞE /  HAVA, MARYAM, AYESHA     

2019  / 86’ / DCP / Renkli Colour / Afganistan Afghanistan  İran Iran Fransa France

Yönetmen / Director:  Sahraa Karimi

Senaryo / Screenplay: Sahraa Karimi, Sami Hasib Nabizada

Müzik / Music: Saba Nedaei, Ali Tavakoli

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Behrouz Badrouj

Kurgu / Editing: Mastaneh Mohajer

Oyuncular / Cast: Arezoo Ariapoor , Fereshta Afshar , Hasiba Ebrahimi

Yapımcı / Producer: Katayoon Shahabi, Sahraa Karimi

Yapım / Production: Noori Pictures

Dağıtım / Distribution: Katayoon Shahabi – Noori Pictures

Telefon / Phone: +33676418967

E-Posta / E-Mail: katysh.01@gmail.com

Web : www.nooripictures.com

Özet / Summary

Farklı sosyal çevrelerden gelen ve Kabil’de yaşayan üç Afgan kadının her biri, yaşamlarında ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Geleneksel değerlere inanan ve çevresindeki pek çok kişinin umursamadığı Hava, hamiledir ve babası ve kayınvalidesiyle birlikte yaşamaktadır. Hava’nın tek eğlencesi, karnındaki bebekle konuşmaktır. TV’de Haber Spikeri olarak çalışan eğitimli Maryam, sadakatsiz kocasından boşanmak üzereyken hamile olduğunu öğrenir. 18 yaşındaki Ayesha, kuzeniyle evlenmeyi kabul etmiştir çünkü onu hamile bırakan erkek arkadaşı kayıplara karışmıştır. Her bir kadın, hayatlarında ilk defa, karşılarına çıkan sorunu kendi başlarına çözmek durumunda kalacaklardır.

 Three Afghan women from different social background, living in Kabul, are facing a big challenge in their lives. Hava, a traditional pregnant woman whom no one cares about, is living with her father and mother in law. Her only joy is talking to the baby in her belly. Maryam, an educated TV news reporter, is about to get a divorce from her unfaithful husband, but finds out she is pregnant. Ayesha, an 18-year old girl accepts to marry her cousin because she is pregnant from her boyfriend who disappears after hearing the news.Each of them has to solve her problem by herself for the first time.

Yönetmen / Director        

1985 doğumlu Sahraa Karimi İran’da yaşayan ikinci kuşak Afgan mültecilerdendir. Sahraa, 15 yaşındayken rol aldığı iki İran filmi sayesinde Slovakya’da sinema bursu kazanmış ve yönetmenlik dalında Doktora derecesiyle mezun olmuştur. Okul yıllarında 30’dan fazla kısa film ve belgesel çekmiş ve bu filmlerin bazıları uluslararası festivallerde pek çok ödül kazanmıştır.

On yıllık bu sürecin ardından Kabil’e dönen Sahraa, Kabil’de, uluslararası alanda başarı kazanan ARTE France ve BBC tarafından yayınlanan iki belgesele imza atmıştır. “Hava, Meryem, Ayşe”, sadece Afgan oyuncularla Kabil’de çektiği ilk uzun metrajlı filmidir.

  Born in 1985, SahraaKarimi comes from the second generation of Afghan refugees in Iran. At the age of fifteen, she played as an actress in two Iranian films which brought her to study cinema in Slovakia and graduated with a PHD of directing. During these years, she has made more than 30 short fictions and documentaries, some of which won numerous awards in international film festivals.

After 10 years of making many shorts and documentaries,she returned to Kabul. She made two documentaries there which were successful internationally and were broadcasted through ARTE France and BBC.”Hava, Maryam, Ayesha” is her first feature film which was shot entirely in Kabul with Afghan actors.