HATIRIMDA / IN MY MIND

2018 / Belgesel Documentary / 17’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Soner Akalın

Kurgu / Editing: Gökçe İnce

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Soner Akalın, Alp Şeker

Yapım / Production: Batman Üniversitesi

 

Özet / Summary

Di Bîra Min De Ye, birbirine uzak iki ülkede yaşayan ve bir araya gelemeyen iki çocukluk arkadaşının diyaloğu üzerine kurulu bir film. Biri siyasi mülteci olarak Fransa’ya giden ve orada inşaat işçiliği yapan, diğeri onun hikâyesini telefon konuşmalarıyla kayıt altına alan, geçmişi hatırda kalanlarla ve bu konuşmalarla örmeye çalışan iki arkadaş.

 

Dı Bîra Min De Ye, is a film based on the dialogue of two childhood friends living in two different countries, and therefore cannot meet up. Two friends, one, a political refugee in France who works there as a construction worker, and the other, who records the story of his friend during their telephone conversations and tries to weave the past with what remains in memory.

 

Yönetmen / Director

1997 yılında Muş’ta Doğdu. Batman’da yaşıyor. Halen Batman Üniversitesi, Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisidir. ‘’Hatırımda’’ ilk filmidir.

He was born in 1997 in Muş, he lives in Batman. He studies at Batman University Department of Film and Television. He produces short videos.

Filmleri / Filmography

2018 Hatırımda

Ödüller
/ Awards

Hisar Kısa Film Seçkisi, 2019

Hisar Short Film Selection, 2019