GÖRÜLMÜŞTÜR   / PASSED BY CENSOR

2018 /  95’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Serhat Karaaslan

Senaryo/Screenplay: Serhat Karaaslan

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Meryem Yavuz

Sanat Yönetmeni / Art director : İbrahim İldem

Kurgu / Editing : Ali Aga

Oyuncular /Cast : Berkay Ateş, Saadet Işıl Aksoy, Füsun Demirel, İpek Türktan Kaynak, Erdem Şenocak, Müfit Kayacan, Banu Fotocan, Emrah Özdemir

Yapımcı / Producer : Serkan Çakarer

Yapım / Production:  +90 Film Yapım

E-posta / E-mail : scakarer@gmail.com

Özet/ Summary

Zakir, İstanbul’da bir cezaevinde, mektup okuma komisyonunda çalışmaktadır. Görevi mahkûmlara ait bütün mektupları okuyup varsa sakıncalı yerlerini karalayarak sansürlemektir. Günlük hayatı cezaevi ile gizlice gittiği yazarlık kursu arasında geçmektedir. Yazarlık kursunda verilen ödevi yapmak üzere, kontrol ettiği bir mektuptan çıkan fotoğrafı gizlice alır. Fotoğraf, cezaevi mahkûmlarından Recep ile karısı Selma’ya aittir. Bu fotoğraf, Zakir için ilhamdan daha çok takıntıya dönüşür.

As a prison letter examiner, Zakir’s (30)  job is to black out objectionable content from the inmates’ incoming and outgoing mail. In his free time, Zakir attends a writing course–his secret passion, and means to socialising outside work. When the course instructor asks the class to write a short story based on a photograph, Zakir steals one from an inmates’ letter. The photograph belongs to convict Recep and his wife Selma. That’s when the mundane life in the home he shares with his mother and the prison begins to change.

Yönetmen / Director

Serhat Karaaslan, Muş’un Varto ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi ve ardından Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Yönetmenliği üzerine yüksek lisans yaptı. Kısa filmleri Toronto, Locarno, Selanik, Montpeiller, Saraybosna, İstanbul, Ankara, Altın Portakal gibi festivallere katıldı ve yüze yakın ödül kazandı. Cannes Film Festivali Cinefondation Residence ve Berlinale Co-Production market’e seçilen ilk uzun metraj filmi ‘Görülmüştür’, 38. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini, 30. Ankara Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Berkay Ateş), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel) ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazandı. Görülmüştür, uluslararası prömiyerini yaptığı 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Birliği FEDEORA tarafından verilen En İyi Film ödülüne layık görüldü.

Serhat Karaaslan was born in 1984 in Varto, Turkey. He moved to Istanbul to study at the Faculty of Pharmacology at Istanbul University. After his graduation, he started to work as a Pharmacist and make short films. He was then accepted to the master’s program for Directors of Film & Drama at Kadir Has University. He made two more shorts “Bicycle” and “Musa” while earning his master’s degree. His most recent short film “Ice Cream” premiered at the Toronto Film Festival Short Cuts Competition in 2014 and awarded in various international film festivals. His short films have won more than 60 awards and screened in major film festivals including Toronto, Locarno, Thessaloniki, Montpellier, Sarajevo and Istanbul. His first feature film project “Passed by Censor” has been selected for Cannes Cinefondation Residence 2015 and Berlinale Talent Project Market 2015. He also participated Locarno Filmmakers Academy 2014, Berlinale Talent Campus 2015, Global Media Makers (LA Film Independent) 2016.