ÂYA TO MAJO / EARWIG AND THE WITCH / EARWIG’İN SİHİRLİ ŞARKISI

2020 / 82’ / Renkli Colour / Japonya Japan

Yönetmen / Director: Gorô Miyazaki

Senaryo / Screenplay: Diana Wynne Jones (based on the novel “Earwig and the Witch” by) Keiko Niwa , Emi Gunji

Müzik / Music: Satoshi Takebe

Canlandırma Yönetmeni / Animation Director: Seri Tan

Seslendirenler / Voices: Jazmín Abuín, JB Blanc, Thomas Bromhead, Alex Cartañá, Pandora Colin, Richard E. Grant, Gaku Hamada

Yapımcılar / Producers: Toshio Suzuki

Yapım / Production: NHK, NHK Enterprises, Studio Ghibli

Dağıtım / Distribution: Bir Film

Özet /Summary

Growing up in an orphanage in the British countryside, Earwig has no idea that her mother had magical powers. Her life changes dramatically when a strange couple takes her in, and she is forced to live with a selfish witch. As the headstrong young girl sets out to uncover the secrets of her new guardians, she discovers a world of spells and potions, and a mysterious song that may be the key to finding the family she has always wanted.

Britanya kırsalında bir yetimhanede büyüyen Earwig, annesinin sihirli güçleri olduğundan habersizdir. Garip bir çift onu yanına aldığında hayatı dramatik bir şekilde değişir ve bencil bir cadıyla yaşamak zorunda kalır. İnatçı genç kız, yeni koruyucularının sırlarını ortaya çıkarmak için yola çıkarken,  büyüler ve iksirler dünyasını ve her zaman istediği aileyi bulmanın anahtarı olabilecek gizemli bir şarkıyı keşfeder.

  

Yönetmen / Director

Efsanevi mangaka ve anime yönetmeni Hayao Miyazaki’nin oğlu olarak 1967 yılında Tokyo’da dünyaya geldi. Shinshu Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olan Goro Miyazaki, peysaj mimarisi üzerine meslek icra etmiş, 1998 yılından itibaren Ghibli Müzesi’nin genel tasarımı ile uğraşmıştır.

He was born in 1967 in Tokyo as the son of the legendary mangaka and anime director Hayao Miyazaki. Graduated from Shinshu University, Faculty of Agriculture, he started his career as a construction consultant. By 1998, he was in charge of the whole design of the Studio Ghibli Museum.