#DİŞİL HAZ   /  #FEMALE PLEASURE

2018  / 97’ / DCP / Renkli Colour / İsviçre Switzerland Almanya Germany

Yönetmen / Director: Barbara Miller

Senaryo / Screenplay: Barbara Miller

Müzik / Music: Peter Scherer

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Anne Misselwitz, Gabriela Betschart, Akiba Jiro

Kurgu / Editing: Isabel Meier

Katılanlar / With: Deborah Feldman, Vithika Yadav, Rokudenashiko, Leyla Hussein, Doris Wagner

Yapımcı / Producer: Philip Delaquis

Yapım / Production: Mons Veneris Films

Dağıtım / Distribution: CAT&Docs

E-Posta / E-Mail: cat@catndocs.com

Özet / Summary

Barbara Miller’ın uzun metraj belgeseli #DİŞİL HAZ, içinde yaşadıkları arkaik erkek egemen toplum ve dini cemaatler tarafından içine itildikleri sessizliği yırtıp baş kaldıran beş cesur, zeki ve kararlı kadının portrelerini beyazperdeye taşıyor. Deborah Feldman, Leyla Hussein, Rokudenashiko, Doris Wagner ve Vithika Yadav, büyük bir güç ve pozitif enerjiyle, dini kuraların ve kültürlerin koyduğu sınırların ötesine geçen cinsel özgürlük ve kadının bireyselliği ideali için mücadele veriyorlar. Fakat elde ettikleri zaferin ciddi bir bedeli var: her bir kadın, toplumunda karalamalara, tehditlere ve kovuşturmalara maruz kalıyor, içinde büyüdükleri toplumlardan dışlanıyor ve hatta dini liderler ve fanatiklerden ölüm tehditleri alıyorlar.

#DİŞİL HAZ, günümüzde kadının toplumdaki yerini belirleyen, Japonya’dan Hindistan’a, Somali Müslüman diasporasından Brooklyn’deki Hasidi Yahudi topluluğuna ve Avrupa’daki Katolik ruhban sınıfına, kültürleri, dinleri ve kıtaları aşan evrensel süreçleri gözler önüne seriyor. Filmin tüm kahramanları, aynı sonuca varıyor: kadın bedeni, çağımızda, erkeğin şehvet aracı olarak öncelikle üreme amaçlı, ve kadının zevki ve bireyselliği hiçe sayarak kullanılmaktadır.

Barbara Miller’s feature documentary #FEMALE PLEASURE portrays five courageous, smart and self-determined women, breaking the silence imposed by their archaic-patriarch societies and religious communities. With incredible strength and positive energy, Deborah Feldman, Leyla Hussein, Rokudenashiko, Doris Wagner and Vithika Yadav are fighting for sexual liberation and autonomy for women, beyond religious rules and cultural barriers. But their victory comes at a high price: they all have experienced public defamation, threats and prosecutions, have been excommunicated by the society they grew up in and even received death threats by religious leaders and fanatics.

#FEMALE PLEASURE shows the universal mechanisms at work that determine the position of women until today, spanning cultures, religions and continents: from Japan and India and the Somali muslim diaspora to the Hasidic community in Brooklyn and the Catholic clergy in Europe. All protagonists have come to the same conclusion: the female body is subjected to male lust and first and foremost meant for procreation, without any regard for female sexual pleasure and autonomy.

These women decided to speak up and are the ultimate example on how courage, strength and zest for life can indeed alter societal structures.

Yönetmen / Director           

1970’te İsviçre, Zürih’te doğan Barbara Miller’ın, Zürih Üniversitesi’nden Hukuk, Film Araştırmaları, Felsefe ve Psikoloji alanlarında lisans derecesi vardır. Miller, Christian Frei’ın belgeseli “War Photographer” için iki yıl boyunca yönetmen yardımcılığı ve kurgu asistanlığı yapmıştır. 2001’den bu yana bağımsız belgesel yönetmeni olarak çalışmaktadır.

Born 1970 in Zurich, Switzerland, Barbara Miller holds a first degree in law and an undergraduate degree in film studies, philosophy and psychology from the University of Zurich. As an assistant director and editing assistant she worked on Christian Frei’s documentary “War Photographer” for two years. Since has been a freelance documentary filmmaker since 2001.

 

Filmleri / Filmography

2012  Forbidden Voices