ÇINAR    /  PLANE TREE

2018 /  99’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Mustafa Karadeniz

Senaryo/Screenplay: Necip Güleçer ,  Mustafa Karadeniz

Müzik / Music : Oğuz Aksaç , Savaş Yakupoğlu , Erdinç Aksaç

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Olcay Oğuz

Sanat Yönetmeni / Art director : Necip Güleçer

Kurgu / Editing : Ahmet Boyacıoğulu , Ayhan Ergürsel , Talha Baş

Oyuncular /Cast : Sezgin Cengiz, Şilan Düzdaban, Yunus Emre Çelik

Yapımcı / Producer : Mustafa Karadeniz, Orhan Koçak , U. Deniz Terzioğlu

Yapım / Production:  Çınar Film & Visual Focus Film & Entertainment

E-posta / E-mail : orhanvfocusfilm@gmail.com 

Özet/ Summary

Çınar filmi, yönetmen Mustafa Karadeniz’in gerçek hayat hikayesinden esinlenerek yola çıkmıştır. Mustafa, sekiz yaşında yürüme engelli oğlu Rıza ve karısı Suna’yla birlikte Kars’ın Sarıkamış ilçesinin karlı, zor ulaşılır ve yoksul köylerinden birinde atadan kalma iki göz odada yaşamaktadır. Bir kamu kuruluşunda da makam şoförü olarak çalışır. Çalıştığı kurum ilçededir yol koşullarının elverişsizliğinden, işine atıyla gidip gelmektedir.

Suna evden arta kalan zamanlarının çoğunu Rıza’yla geçirir. Okul köye uzaktır. Rıza’nın zorlu iklim şartları ve engelli ayağıyla yürümesi çok güç olduğundan Suna Rıza’yı sırtında getirip götürür okula. Vakti oldukça da Hocaanne diye bilinen yaşlı bir kadının evine yardıma gider. Rıza bazen diğer çocuklar gibi olmadığına hayıflanır.

Suna sırtında Rıza’yla okula yürürken yanlarından hızla geçen arabanın yan taraftan çarpması sonucu yaralanırlar. Suna ve Rıza’nın durumu iyidir. Bu sırada Mustafa’dan ve Suna’dan alınan kanla Rıza’nın kanı uyuşmaz.

This movie is a based on a true story of the Director. Mustafa being in his mid-thirties lives in a house consisting of two rooms inherited from his ancestor in one of poor, snowy villages of Kars difficult to reach together with his walking disabled son Rıza who is at  8 years old and his wife Suna in her mid-twenties.    He works as a personal driver in a public institution.  The institution is domiciled in the county and since road conditions are unfavorable, he goes to work on horseback. The horse is Mustafa’s only luxury. Mustafa is having bad times with his boss all the time. Because, His boss is a strict, selfish and treat him so bad. Mustafa is being silent to his boss for his son, for the all of this bad treatment. He is a very dependent father on his son.

Suna spends most of her time at home with Rıza.   School is far from the village.  Since it is difficult for Rıza to walk due to harsh climate conditions and his disabled leg, Suna carries Rıza to the school and brings back home at her back. As much as she can, she goes to help an elderly woman known as Teacher mom.

Yönetmen / Director

Ben 1979 Ankara doğumlu sol bacağından engelli olan bir gencim. Çok zor eğitim şartlarından sonra konservatuar sınavını kazanıp istanbul da tv-sinema bölümünü bitirdim, yaklaşık 10 senedir film sektöründe hizmet etmekteyim. Birçok dizi, sinema filminde prodüksiyon asistanlığı ile başladığım meslek hayatıma sinema filmi, televizyon reklamı ve klip yönetmenliği ve yapımcılığı yaparak devam etmekteyim. Yurt dışında da Almanya ,Sırbistan, Azerbaycan, İran, Irak , Mısır gibi ülkelerin tanınmış marka ve sanatçıları ile reklam ve klip çalışmalarında bulundum. Ayrıca bu işi yapan Türkiye’deki tek engelli kişiyim.

I am a young man born in 1979 in Ankara having a disabled left leg. I succeeded the conservatory exam following tough educational conditions and graduated from department of TV and cinema in Istanbul and I serve in movie sector for approximately 12 years. I continue my professional life as a director and now as a producer which I started as a production assistant in many series and movies and I am the partner of Dna Istanbul Film company which is one of best companies of commercial film and video clip sector AND I am probably the first and only handıcapped person in Turkey doing that business…