CANAVARLAR SOFRASI   / THE MONSTERS’ DINNER

2011 /  85’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Ramin Matin

Senaryo/Screenplay: Kamdine Khosrowkhavar

Müzik / Music : Barış Diri

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Deniz Eyüboğlu

Sanat Yönetmeni / Art director : Elif Taşçıoğlu

Oyuncular /Cast : İbrahim Selim, Pınar Töre, Tuğrul Tülek, Gizem Erdem,

Yapımcı / Producer : Emine Yıldırım, Oğuz Kaynak

Yapım / Production:  Giyotin Film

Özet/ Summary

Herhangi bir ülke, herhangi bir akşam, herhangi bir mekan ve herhangi bir evli çift. Her şey çok normal başlar. Çiftimiz J. ve M. akşam yemeğinde başka bir çifti K. ve D.yi ağırlayacaklardır. Misafirler gelir, hediye verilir, salona oturulur ve sohbet başlar. Ancak yavaş yavaş fark ederiz ki, karakterler çarpık bir evrende yaşamaktadırlar: sanatla ilgili her şey yasaklanmıştır, kibir ve nefret dolu sözler normal kabul edilmektedir ve kapı komşularının polisler tarafından aniden öldürülmesi hiç kimseyi şaşırtmaz.

Yemeğe oturulur ve gerginlik artmaya başlar; anlarız ki bu dört insan arasında ne dostluk ne de sevgi vardır. Sanki her duygu, her söz ve davranış yüzeyseldir, önemli olan sadece iki şey vardır: haz ve tüketim.

Ama belki, bu akşam bu korkunç evde, bazı şeyler derinden sarsılacaktır; çünkü J masadaki diğer herkesi ilgilendiren şok edici bir sır saklamaktadır…

Any given evening, any given place, any given married couple. Everything seems normal at first, the couple J and M are preparing for the evening, they will host another couple for dinner; K and D. The guests arrive, a gift is presented and the conversation begins-they talk of this and that, completely normal chit chat. Or so it seems. We realize slowly, that the universe that these characters in habit is disturbingly strange: anything to do with art is forbidden, words of  hatered and arrogance are accepted as normal and when the next door neighbors are shot down by the police; none of the characters are surprised.

The two couples sit down for dinner and the psychological tension increases ever more, we understand that there is no hint of friend ship or compassion between these four people. It is as if every emotion, word and behavior is superficial. The only thing that is important is: carnal pleasure and consumption.

But maybe, this night in this terrifying house , some notions will be shaken, because J will reveal something that will shock his wife and his guests…