BİR MOĞOL MASALI /   A MONGOLIAN TALE

1995 / 103’ / DCP / Renkli Colour / Çin  China

Yönetmen / Director: Xie Fei

Senaryo / Screenplay: Zhang Chengzhi

Müzik / Music: Tengger

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Jing Sheng Fu

Oyuncular / Cast: Dalarsurong, Na Renhua, Tengger

Yapımcı / Producer: Ma Fungkwok, Du Yongling

Yapım / Production: Media Asian Films, Beijing Youth Film Studio

Özet / Summary

Bayinbulag ve Somiya, küçük yaştan itibaren, onları evlat edinen büyükanneleri tarafından iki kardeş gibi yetiştirilmişlerdir. Üç kişilik aile, Moğolistan düzlüklerinde bir çadırda mutlu bir yaşam sürmektedir. Bayinbulag veterinerlik eğitimi görmek için kente gitmeden önce, büyükanne Bayinbulag ve Somiya’nın evlenmelerini önerir. Kentte veterinerlik yerine müzisyen olmak için eğitim görmeye başlayan Bayinbulag, uzun bir süreyi Somiya ile iletişim kurmadan geçirir. Bozkıra döndüğünde, beklentisi, Somiya ile evlenmektir.

Bayinbulag and Somiya are brought up, from a young age, as brother and sister by their adoptive grandmother. The three live happily in a yurt on the Mongolian steppes. Just before Bayinbulag is to leave for the city, to be trained as a vet, the grandmother suggests that Bayinbulag and Somiya should eventually marry. Bayinbulag, now training to be a musician, stays away for long periods of time without communicating with Somiya. He finally comes back expecting to marry her.

Ödüller & Festivaller / Awards & Festivals

Juri Özel Ödülü, Çin Üniversitesi Öğrenci Filmleri Festivali / Jury Special Award of China University Student Film festival in 1995.

En İyi Yönetmen Ödülü ve Sanatsal Müzik Ödülü, 19’uncu Dünya Film Festivali, Montreal, Kanada / Best Director Award and Music Artistic Award of 19th World Film Festival at Montreal, Canada in 1995.

Düzenleme Komitesi Özel Ödülü, Saint Petersburg Film Festivali, Rusya / Special award of organization committee of Saint Petersburg Film Festival, 1996, Russia.