BAY JONES / MR. JONES

2019 / 141 / DCP / Renkli Colour / Polonya Poland  Ukrayna Ukraine  İngiltere UK

Yönetmen / Director: Agnieszka Holland

Senaryo / Screenplay: Andrea Chalupa

Müzik / Music: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Tomasz Naumiuk PSC

Kurgu / Editing: Michał Czarnecki

Oyuncular / Cast: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Fenella Woolgar, Kenneth Cranham, Celyn Jones

Yapımcı / Producer: Klaudia Smieja-Rostworowska, Stanislaw Dziedzic, Andrea Chalupa, Angus Lamont, Egor Olesov

Yapım / Production: Film Produkcja

Dağıtım / Distribution: WestEnd Films

Telefon / Phone: +44 207 494 8300

E-Posta / E-Mail: info@westendfilms.com

Özet / Summary

  1. Gareth Jones, Hitler’in uçağına binen ilk yabancı gazeteci olma unvanını kazanan genç ve hırslı bir Galli gazetecidir. İngiliz Başbakanı Lloyd George’un danışmanı olarak çalışırken, bir sonraki öyküsünün peşine düşer. Sovyet “ütopyası” tüm gazetelerin manşetlerindedir ve Jones da Stalin’in, Sovyetler Birliği’ni kısa sürede nasıl modernleştirdiğini görmek istemektedir.

Jones, orada, Moskova’da çalışan ve rejimin hakikati vahşice baskıladığını ona aktaran Britanyalı gazeteci Ada Brooks ile tanışır. Sovyet sansür mekanizması tarafından dikkatlice saklanan bir sırrın, devlet eliyle başlatılan bir kıtlığın dedikodularını duyan Jones, gözlerden ırak bir şekilde Ukrayna’ya seyahat etmeyi ve orada, insan elinden çıkma açlığın yol açtığı katliamı – açlıktan kırılan milyonları – görmeyi başarır. Ukrayna’dan esirgenen tahıl, Sovyet İmparatorluğu’nun endüstrileşmesini finanse etmek için yurtdışına satılmaktadır

  1. Gareth Jones is an ambitious young Welsh journalist who gained fame after his report on being the first foreign journalist to fly with Hitler. Whilst working as an advisor to Lloyd George, he is now looking for his next big story. The Soviet “utopia” is all over the news, and Jones is intrigued as to how Stalin is financing the rapid modernisation of the Soviet Union.

On leaving his government role, Jones decides to travel to Moscow in an attempt to get an interview with Stalin himself. There he meets Ada Brooks ,a British journalist working in Moscow, who reveals that the truth behind the regime is being violently repressed. Hearing murmurs of government-induced famine, a secret carefully guarded by the Soviet censors, Jones manages to elude the authorities and travels clandestinely to Ukraine, where he witnesses the atrocities of man-made starvation – millions left to starve – as all grain is sold abroad to finance the industrialising Soviet empire.

Yönetmen / Director          

1948’de Varşova Polonya’da doğan Agnieszka Holland, Prag’daki FAMU Film Okulu’dan mezun oldu ve kariyerine, Krzystof Zanussi ve Andrej Wajda’nın asistanı olarak başladı. Krzystof Kieslowski ile Üç Renk üçlemesinin senaryosu için işbirliği yapan Holland’ın ilk filmi Gorqcka, 1981 Berlin Film Festivali Uluslararası Yarışma Bölümü’nde gösterildi – ve aynı yıl, Holland, Paris’e göçtü. 81’den bu yana 30’un üzerinde film yapan Holland, Altın Küre ve Berlin Gümüş Ayı ödülleri dahil olmak üzere pek çok ödül kazanmış, BAFTA ve Emmy’ye aday gösterilmiştir. Filmleri, Karanlıkta Kalanlar ve Angry Harvest (Bittere Ernte), Oscar’a aday gösterilmiştir.

 Born in Warsaw, Poland in 1948, Agnieszka Holland graduated from the FAMU Film School in Prague and began her career assisting Krzysztof Zanussi and Andrzej Wajda. She collaborated with Krzysztof Kieslowski on the screenplay of his trilogy, Three Colors. Her film Gorączka screened in Competition at the Berlinale in 1981, the year in which she emigrated to Paris. Since then she has made over 30 films, winning awards including the Golden Globe and Silver Berlin Bear, and being nominated for a BAFTA and an Emmy. Her films In DarknessEuropa Europa and Bittere Ernte (Angry Harvest) were all nominated for an Academy Award®.

Önemli Filmleri / Selected Filmography

2017 Pokot (Spoor)

2011 Karanlıkta Kalanlar / In Darkness

2006 Copying Beethoven

2002 Julie Walking Home

1999 The Third Miracle

1997 Washington Square

1993 The Secret Garden

1992 Olivier, Olivier

1991 Largo Desolato

1990 Hitlerjunge Salomon (Europa, Europa)

1988 To Kill a Priest

1985 Bittere Ernte (Angry Harvest)