HONEYLAND   /  BAL ÜLKESİ   

2019  / 87’ / DCP / Renkli Colour / Belgesel Documentary /  Makedonya Macedonia

Yönetmen / Director: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

Müzik / Music: Foltin

Görüntü Yönetmeni / Cinematography:  Fejmi Daut, Samir Ljuma

Kurgu / Editing: Atanas Georgiev

Oyuncular / Cast: Ljutvie Sam, Nazife Muratova, Hatidze Muratova, Hussein Sam, Mustafa Sam

Yapımcı / Producer: Atanas Georgiev

Yapım / Production: Trice Films, Apolo Media

Dağıtım / Distribution: MARS Production

E-Posta / E-Mail: info@marsfilm.net

Özet / Summary

Avrupa’nın son kadın arı yetiştiricisi olan ve Kuzey Makedonya’nın orta kısımlarındaki bir köyde yaşayan Hatice(Hatidže)’nin hayatına odaklanan belgesel; izleyiciye unutulmuş eski bal toplama geleneklerini bir sanat icra edermişçesine uygulayan Hatice’nin dilinden modern bir peri masalı olarak sunuyor ve ekosistemin hikayesini naif bir dille anlatıyor.

The last female beehunter in Europe must save the bees and return the natural balance in Honeyland, when a family of nomadic beekeepers invade her land and threaten her livelihood. This film is an exploration of an observational Indigenous visual narrative that deeply impacts our behavior towards natural resources and the human condition.

Ödüller / Awards

2019  Sundance Film Festivali /  Sundance IFF
Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü: Belgesel / World Cinema Grand Jury Prize: Documentary

 

Yönetmen / Director       

  Ljubomir Stefanov,1975’te Üsküp, Makedonya’da dünyaya geldi. Çevre ve kalkınma konularında belgesel ve iletişim konseptleri tasarlamak ve hayata geçirmek alanında 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), EuroNatur ve Swisscontact, Stefanov’un birlikte çalıştığı kurumlar arasındadır.

Tamara Kotevska, 1993’te Prilep, Makedonya’da doğdu. Üsküp Sahne Sanatları Fakültesi’nden Film Yönetmenliği derecesiyle mezun oldu ve son beş yılda, serbest yönetmen kimliğiyle belgesel ve kurmaca filmler çekti. Kotevska, halen Üsküp’te yaşamakta ve çalışmaktadır.

Ljubomir Stefanov  was born 1975 in Skopje, Macedonia. He has over 20 years of experience developing and producing communication concepts and documentaries related to environmental issues and human development. His clients have included the United Nations Development Programme, EuroNatur, and Swisscontact.

Tamara Kotevska was born in Prilep, Macedonia, in 1993. She holds a degree in film directing from the Faculty of Dramatic Arts in Skopje and has spent the last five years working as a freelance director making documentary and fiction films. Kotevska currently lives and works in Skopje.