AVE EVA / AVE EVA

2018 / Kurmaca Fiction / 13’23” / Renkli Color / Yunanistan Greece

Yönetmen / Director: Oliwia Twardowska

Senaryo / Screenplay: Oliwia Twardowska

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Beata Rakoczy

Kurgu / Editing: Anastasia Melia Eleftheriou

Müzik / Music: Panú

Oyuncular / Cast: Emmauela Pitsika, Eleni Vergeti, Simos Kakalas, Maria Skoula, Eduardito Lucena

Yapımcı / Producer:  Oliwia Twardowska

 

Özet / Summary

Yedi yaşındaki Eva, kazara, anne babasını cinsel ilişkiye girerken görür. Son derecede gizemli ve pekala şiddet dolu bu eylem, Eva’da hem korku hem de merak uyandırır. Olayın ertesi günü, okuldaki yüzme havuzunda, arkadaşlarından, henüz gizemini çözemediği bu eylemin, aileye yeni bir çocuğun katılımıyla sonuçlandığını öğrenir. Eva, annesinin kilo alacağını ve vücudundan bir çocuğun çıkacağını düşünür. Bu olasılık, onu derinden endişelendirir ve içinde büyüyecek bir saplantının kıvılcımı olur. Hayal dünyasında yaşamaya başlayan Eva, anne ve babasının yeni bir bebek sahibi olmasını engellemeye kararlıdır. Babasına saldırmak, zamanı geriye alması için Tanrıya yalvarmak ve annesini sürekli gözetlemek, anne ve babasının bir daha yakınlaşmalarını asla istemeyen küçük kızın taktikleri arasındadır. Eva, yavaş yavaş gerçeklik ve hayal dünyasını karıştırmaya başlar. Vizyonlar, düşler ve hayaller aracılığıyla, fizik ve metafizik evrenler birbirine girmiştir. Eva’nın geliştirdiği saplantı, onu, ailesiyle yaşadığı evi ateşe vermeye götürür. Fakat ertesi gün, yaşam normal akışında devam etmektedir. Eva’nın çıkarttığı yangın, gerçek midir?

Eva, a seven year old girl, accidentally sees her parents in the act of making love. This spectacle, unbearably mysterious and violent, causes fear and curiosity at the same time. The following day Eva learns from her

school mates at the swimming pool that the consequence of this act (which

actually remains enigmatic to the end) is the arrival of a new child in the

family. Eva concludes that the mother will gradually gain weight and in the

end a child will emerge from her body. This possibility brings about the

deepest concern and marks the beginning of an obsession. Henceforth Eva starts living through her fantasies, trying to prevent the supposed arrival of the new baby. She will do everything not to let their parents come close again including attacking the father, begging God to turn back time and monitoring the mother. Gradually Eva entangles reality with fantasy.

Through visions, dreams and phantasmagories, the physical and the metaphysical levels of reality merge into one and Eva puts an end to her obsession by setting the house on fire. The next morning, life continues normally. Were the flames real?

Yönetmen / Director

Oliwia Twardowska, Polonya, Lodz’ta doğdu. 2012’da Selanik Aristotle University Arts School Sinema Fakültesinden Yönetmenlik alanında dereceyle mezun olan Twardowska, iki kez MEDIA DESK (Salonika Studio, Selanik, 2007 ve Four Corners, Barcelona, 2011) senaryo geliştirme atölyesine katıldı. İtalyan televizyonu RAI 5 iş birliğiyle hayata geçirilen kısa belgeseller yöneten Twardowska, 2014’ten bu yana, Atina Onassis Kültür Vakfı’nın eğitim programları kapsamında ergenler için sinema eğitimi vermektedir. Twardowska, mini anlatılar, belgesel portreler ve çoklu medya öyküleme teknikleri üzerine çalışmaktadır.

Oliwia Twardowska was born in Lodz, Poland. In 2012 she graduated from Fine Arts School, Faculty of Film of Aristotle’s University of Thessaloniki, acquiring a film directing diploma. She participated twice in script developing workshop of MEDIA DESK (Salonika Studio in Thessaloniki-2007 and Four Corners in Barcelona-2011). She has collaborated with the Italian television RAI 5, directing short documentaries. Since 2014 she has been training teenagers in filmmaking in the framework of the educational programs of the Onassis Cultural Foundation in Athens. Lately she is exploring mini narrative forms, documentary portraits and transmedia storytelling.

Filmleri / Filmography

Telepherique (2011)

Anemography (2012)

The Psychotronic Lady (2017)

Ave Eva (2018)

Ödüller/ Awards