ATEŞ   / THE FEVER    

2019  / 98’ / DCP / Renkli Colour / Brezilya Brazil Fransa France Almanya Germany

Yönetmen / Director: Maya Da-Rin

Senaryo / Screenplay: Maya Da-Rin, Miguel Seabra Lopes, Pedro Cesarino

Ses / Sound: Felippe Schultz Mussel, Breno Furtado, Romain Ozanne

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Bárbara Alvarez

Kurgu / Editing: Karen Akerman

Oyuncular / Cast: Regis Myrupu, Rosa Peixoto, Johnatan Sodré, Kaisaro Jussara Brito, Edmildo Vaz Pimentel, Anunciata Teles Soares, Lourinelson Wladmir

Yapımcı / Producer: Maya Da-Rin, Leonardo Mecchi, Juliette Lepoutre

Yapım / Production: Tamanduá Vermelho, Enquadramento Produções, Komplizen Film, Still Moving

Dağıtım / Distribution: Still Moving

Telefon / Phone: +33 6 62 08 81 79

E-Posta / E-Mail: pmenahem@stillmoving.fr

Özet / Summary

Manaus, Amazon yağmur ormanlarıyla çevrili bir sanayi kentidir. Desana kabilesinden 45 yaşındaki Justino, limanda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Eşinin ölümünden bu yana, kasabanın eteklerindeki bir evde en küçük kızıyla birlikte yaşamaktadır. Ne var ki, bir sağlık kliniğinde hemşirelik yapan Vanessa, Brasilia’da tıp öğrenimi için kabul edilmiştir ve baba evini terk etmesi gerekmektedir. Günler geçer ve Justino, ateşten yatağa düşer. Gündüzleri, işte ayakta kalmaya çalışmaktadır; geceleriyse, ayak izlerini takip eden bir yaratıkla mücadele etmektedir. Fakat bir zaman sonra, limandaki rutini, yeni bir güvenlik görevlisinin gelişiyle bozulur. Bu sırada, kardeşiyle tekrar görüşmek, Justino’nun yirmi yıl önce terk ettiği ormandaki yaşamını hatırlamasına vesile olur. Kentteki baskılanmış yaşamıyla ormandaki köyü arasında, Justino, yersiz yurtsuz bir varoluşa daha fazla katlanamayacaktır.

Manaus is an industrial city surrounded by the Amazon rainforest. Justino, a 45 years old member of the indigenous Desana people, works as a security guard at the cargo port. Since the death of his wife, his main company is his youngest daughter with whom he lives in a house on the outskirts of town. Nurse at a health clinic, Vanessa is accepted to study medicine in Brasilia and will need to be leaving soon. As the days go by, Justino is overcome by a strong fever. During the day, he fights to stay awake at work. During the night, a mysterious creature follows his footsteps. But soon the tedious routine of the harbor is broken by the arrival of a new guard. Meanwhile, his brother’s visit makes Justino remember the life in the forest, from where he left twenty years ago. Between the oppression of the city and the distance of his native village in the forest, Justino can no longer endure an existence without place.

Ödüller / Awards

72.Locarno Film Festivali /  72nd Locarno Film Festival
En İyi Erkek Oyuncu / Best Actor
FIPRESCI Ödülü /  FIPRESCI Award

Yönetmen / Director         

  1979’da Rio de Janeiro’da doğan Maya Da-Rin, bir sinemacı ve görsel sanatçıdır. Lisans derecesini Le Fresnoy – Studio Nationaldes Arts Contemporains – Fransa’dan alan Da-Rin, Sorbonne Nouvelle’den Sinema ve Sanat Tarihi alanında Yüksek Lisans derecesi sahibidir ve Küba Sinema Okulu’nda film atölyelerine katılmıştır. Yapıtları, Locarno, DokLeipzig, MoMA ve Vilnius Çağdaş Sanat Merkezi’nde gösterilmiş, 2010 tarihli belgeseli “Terras”, kırkın üzerinde festivalde seyirciyle buluşmuş ve ilk uzun metraj filmi Cannes Cinéfondation ve diğer festivallerin yanı sıra La Fabrique des Cinémas du Monde ve Torino Filmlab’a seçilmiştir.

Born in Rio de Janeiro in 1979, Maya Da-Rin is a filmmaker and visual artist. She received her bachelor’s degree from Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains in France, holds a master’s degree in Cinema and Art History from Sorbonne Nouvelle, and has participated in film workshops at the Cuban School of Cinema. Her work has been shown in film festivals and art institutions throughout the world, including Locarno, DokLeipzig, MoMA and the Vilnius Contemporary Arte Centre. Her 2010 documentary “Terras” (Lands) was shown at over forty film festivals, and her first fulllength feature project, “A Febre” (The Fever) was selected for residency at the Cannes Festival (Cinéfondation) and for the laboratories La Fabrique des Cinémas du Monde and TorinoFilmLab, among others.

Filmleri / Filmography

2009 Terras / Lands (Belgesel/ Documentary)

2007 Margem / Margin (Belgesel/ Documentary)