APP

2019 / Kurmaca Fiction / 17’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen / Director: Hatice Aşkın

Senaryo / Screenplay: Hatice Aşkın

Müzik / Music: Nassos Sopilis

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Serdar Ünlütürk

Kurgu / Editing: Fırat Terzioğlu

Yapım / Production: Dokuz Eylül Üniversitesi

Özet / Summary

Bir yazılım şirketi, yalnız yaşayan kadınların kendilerini daha güvende hissetmeleri için bir güvenlik uygulaması geliştirir. Yirmi dört saat boyunca evin duvarlarına ve penceresine yansıtılabilen bir gölge adam, evin içerisinde hareket ederek çeşitli aktiviteler yapan ve konuşabilen genç bir adam var gibi görünmesini sağlamaktadır. Mine, otuz beş yaşlarında annesine bağımlı genç bir kadındır.

A software company develops a security app for the women who live alone to feel more secure. A shadow man who be reflected onto the walls and windows of a home makes that home like there is a real man wandering around the house talking and doing some errands. Mine is a 35-year-old young woman who is dependent on her mother.

Yönetmen / Director

1991 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim dalını bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü’nü kazanarak ikinci lisans eğitimine başladı. 2017 yılında Kültür Bakanlığı’nın 14. Geleceğin Sineması Yarışması’nda Son Akşam Yemeği adlı senaryosuyla ödül kazandı. Uluslararası OTEL’’Kırık Bellek” adlı oyunun Video Art yönetmenliğini yaptı ve oyun 18. Direklerarası Seyircileri Ege Bölgesi Tiyatro Ödülleri kapsamında En İyi Prodüksiyon Ödülü’nü kazandı. Kültür Bakanlığı’nın 15. Geleceğin Sineması Yarışması’nda Siyah Bant adlı senaryosuyla ödül kazandı. APP adlı yeni film projesiyle 2018 Uluslararası Kısakes Film Festivali Pitching Platformu’nda ödül aldı ve Dünya Prömiyerini Sarajevo Film Festivali’nde yapma hakkı kazandı. 2019 yılında APP adlı senaryosuyla Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’ndan destek kazandı.

She was born in Izmir, 1991. After graduating from Department of Turkish Language and Literature, Ege University she took Pedagoging Formation training from Dokuz Eylul University in 2015. She began her second undergraduate study in the field of Fine Arts Faculty, Movie Design and Authorship Art Major of Dokuz Eylul University in 2015-2016 academic year. She won an award in Future’s Moviemaker Competition with the script of The Last Supper in 2017. She was the video art director of Otel “Kırık Bellek” and  won an award. She won an award in Future’s Moviemaker Competition with the script of The Black Bracelet in 2018. In 2018, APP project won the accreditation for Sarajevo Film Festival in Kısakes Film Festival. It also won the production support award of Turkish Ministery of Culture.

Filmleri / Filmography

2019 App

2018 Siyah Bant

2017 Son Akşam Yemeği

2016 Sancı

2015 Ça M’est Egal / Fark Etmez