ANONS /  THE ANNOUNCEMENT

2018  / 94’ / DCP / Renkli Colour / Türkiye Turkey

 

Yönetmen / Director: Mahmut Fazıl Coşkun

Senaryo / Screenplay: Ercan Kesal , Mahmut Fazıl Coşkun

Müzik / Music : Okan Kaya

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Krum Rodriguez

Sanat Yönetmeni / Art director : Osman Özcan

Kurgu / Editing: Çiçek Kahraman

Oyuncular / Cast: Ali Seçkiner Alıcı, Murat Kılıç, Tarhan Karagöz, Arif Şencan Güleryüz, Serkan Ercan, Erdem Şenocak, Sanem Öge, Mehmet Yılmaz Ak,

Yapımcı/ Producer: Halil Kardaş, Tarık Tufan

Yapım / Production: Filmotto Yapım A.Ş

Özet / Summary

1963 yılı, Mayıs ayının son günleri… Film ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, darbe bildirisini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır. Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Fakat hiçbir şey bekledikleri gibi gitmeyecektir.

Her şeyin planlama ve askeri güçle çözülebileceğine inanan bu dört asker, kendilerini başkalarının adına karar verebilecek konumda hissetmişlerdir. Fakat onları yenilgiye uğratan şey sivil hayatın görünmez gücüdür.

1963,last days of May… The film tells the story of four former soldiers and their  

extraordinaryone-night journey. Lieutenant Şinasi, Commander Kemal, Commander Rıfat and Colonel Reha plan to announce a manifesto of the military coup on Istanbul Radio which will commence in Ankara on the same night. They are certain that a strong and an efficient manifesto leads to a successful coup and public support. However, nothing goes as they planned.

 

These four soldiers who believe in that everything can be managed by planning anda military force also believethat they can decide on behalf of others. However, what lets them down is the invisible power of civilian life.

 

Yönetmen / Director

2000 yılında belgesel yönetmeye başladı. 2009’da ilk uzun metraj filmi “Uzak İhtimal” filmini yaptı. “Uzak İhtimal” ulusal ve uluslararası festivallerde, Rotterdam Film Festivali ” Altın Kaplan Ödülü”, İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivallerinden “en iyi yönetmen ödülü” de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. İkinci filmi “Yozgat Blues” 2013’te tamamlandı ve dünya prömiyerini 61.San Sebastian Film Festivali’nde yaptı. “Yozgat Blues” 20.Adana Altın Koza Film Festivali ve 4.Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “en iyi film ödülü” ve 18.Sofya Film Festivali’nde “en iyi balkan filmi” ödülünü aldı. Anons, yönetmenin üçüncü uzun metraj sinema filmidir.

He began filmmaking with directing documentaries in year 2000. He made his first fiction film Wrong Rosary (Uzakİhtimal) in 2009 with which he won several national and international awards including Rotterdam Film Festival’s “Tiger Award” and İstanbul Film Festival’s Best Director award. His second film Yozgat Blues was finished in 2013 and premiered at 61.San Sebastian Film Festival. The Announcement (Anons) is his third film.

Filmografi / Filmography

2013  Yozgat Blues  /  Yozgat Blues
2009   Uzak İhtimal  /  Wrong Rosary