ALİ’NİN TABİATI / ALİ’S NATURE

2020/  87’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Levent Çetin

Senaryo/Screenplay: Özgür Seyben, Levent Cetin

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Orçun Özkılınç

Sanat Yönetmeni / Art director : Levent Uçma

Kurgu / Editing : Buğra Dedeoğlu , Levent Çetin

Oyuncular /Cast : Ozan Ayhan, Algı Eke, Ahmet Melih Yılmaz, Mehmet Usta, Ayaz Gülşen, Çağla Acar, Çetin Sarıkartal, Elçin Atamgüç

Yapımcı / Producer : Levent Çetin, Canol Balkaya

Yapım / Production:  Plot Film

E-posta / E-mail : alisnature@gmail.com

Özet/ Summary

Gelenek ile modernin , maddi ile manevi olanın birbirine karıştığı bir Anadolu köyünde yaşayan Ali, balıkların kutsal sayıldığı bir geleneğin son temsilcisidir. Bu geleneğe göre balıklar öldükten sonra kefene sarılıp, dualar eşliğinde onlar için yapılan mezarlığa gömülmektedir.

Ali’nin karısı Meryem ile tek sorunları çocuklarının olmamasıdır. Genç çift sorunu çözmek için tıbbi yöntemler kadar geleneksel yöntemlere de başvururlar.

Geceleri define arayan ve eskiden beri Meryem’e ilgi duyan Kazım’ın varlığı ise zaman zaman Ali’yi huzursuz etmektedir. Kazım’ın hayal ortağı üniversiteyi yeni bitirmiş Musa’dır.

Ali ile Meryem arasındaki sorun büyürken bir gece Kazım ile Musa buldukları defineyi çıkarabilmek için balık mezarlığını talan ederler.

In a village where tradition and modernity; material and spiritual goes hand in hand, Ali is the last representative of the tradition in which the fish is regarded highly sacred, and when they die, they are buried with prayers in a special cemetery allocated for them.

Ali and his wife Meryem has only one problem, not being able to have a child. The young couple tries out both traditional and modern methods to be able to conceive.

Kazım, another villager who has been treasure hunting during the nights disturbs Ali every now and then due to Kazım’s interest in Meryem that dates back to their younger age. Musa, a fresh university graduate, accompanies Kazım in his dream of finding the treasure.

While the tension between Meryem and Ali grows bigger, Kazım and Musa ruin the fish cemetery in their search for treasure.

Yönetmen / Director

1975 İstanbul doğumlu. 1996-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünde lisans 2008-2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde yüksek lisans eğitimi gördü. Okul yıllarında deneysel film ve video sanatı ilgilenmeye başladı. Bu alandaki çalışmaları ulusal ve uluslararası film festivalleri ve sergilerde gösterildi. 2002-2011 yılları arasında televizyon kanallarında prodüktör, reklam filmlerinde editör ve post prodüksiyon sorumlusu olarak çalıştı. ilk uzun metrajlı filmi Sivil’i 2013 yılında tamamladı. Ali’nin Tabiatı adlı ikinci uzun metrajlı filmini Kültür Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirdi.

Born in 1975 in Istanbul, Levent Çetin studied Film-TV department of Marmara University between 1996 and 2000. He has graduated from Film&Television Master’s program in Istanbul Bilgi University. He started to get involved with experimental cinema and video-art making in his university years. His works in this field were screened in many national and international festivals and exhibitions. He worked as an editor at various TV channels. He complicated his first feature film Civilian in 2014. Ali’s Nature is his second feature direct supported by Turkish Ministry of Culture Fund.