AKİS / REFLECTION

2020 /  91’ / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  İlker Savaşkurt

Senaryo/Screenplay: Mehmet Kala

Müzik / Music : Ercüment Orkut

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Serdar Ünlütürk

Sanat Yönetmeni / Art director : Erdinç Aktürk

Kurgu / Editing : İlker Savaşkurt

Oyuncular /Cast : Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, Elit Andaç Çam, İbrahim Aköz, Mustafa Noyan Arat, Simon Theoharova

Yapımcı / Producer : Hasan Adalı, İlker Savaşkurt

Yapım / Production:  Amirler Openvizor Film Yapım Ltd.Şti.

Özet/ Summary

Orta yaşlı ama kendine iyi bakan bir adam olan ASHU, İstanbul’un ücra ama popüler bir bölgesinde yer alan otelinde son hazırlıkları yapar. Misafirleri akşam 10 ile 12 arasında gelmeye başlarken otelde her şey yolunda görünür. Misafirler otelin yerini bulabildikleri ve sonunda dinlenebilecekleri için mutludur. Bir aile, MARY, STEVE ve kızları; zihinsel engelli bir adam, SISTO ve eski fahişe kız arkadaşı DOMINO; genç bir çift RAVEN ve SHADOW ve iki gezgin üniversite öğrencisi PESO ve SANDRA, sırasıyla birer birer otele gelir. Fakat ASHU’nun aklında sakin bir akşamdan fazlası vardır. ASHU gizlice, yaşlı ve bilge görünümlü bir adam olan SODOM’un, misafirleri hayattaki seçimleriyle yüzleştireceği yıkıcı bir buluşma planlamıştır. SODOM’un bir anda hayatlarına girmesiyle birlikte misafirlerin gizli yaşamları gün yüzüne çıkmaya başlar.

A middle aged but well preserved man, ASHU, prepares his hotel in a remote but popular area of Istanbul. As his guests start to arrive between 10 and 12 p.m. everything seems fine in the hotel. The guests are happy to find the location and eager to take a rest. A family, MARY, STEVE and their daughter, a mentally challenged man, SISTO and his ex-prostitute girlfriend, DOMINO, a young couple RAVEN and SHADOW and two travelling college students PESO and SANDRA all come in one by one. What ASHU has in mind is more than a quiet night though as he secretly planned a devastating meeting with an old and seemingly wise man, SODOM, who would confront the guests about their choices in life. After SODOM makes his bizarre entrance, guest’s secret lives start to unfold.

 

Yönetmen / Director

Yönetmen, aktör ve müzisyen. İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon eğitimi aldı. Türkiye’nin birçok yerinde kültür ve müzik organizasyonları yürüttü. 2006’da hayatının bir bölümünü ABD’de geçirmek üzere Texas’a yerleşti. ABD dönüşünden sonra sinema kariyerine devam etme kararı aldı. Çeşitli reklam filmleri çekti. Aynı zamanda tiyatro ve kamera önü oyunculuğuna devam etti.

2012 yılında Sulukule Gönüllüleri Derneği projesine katıldı. Sulukule Hiphop Tiyatrosu için “Sahnede İsyan” adlı bir belgesel çekti, bununla birlikte İstanbul Bienali’nde yer aldı. 2015 yılında ilk uzun metraj belgeseli “Sürgün Türküleri Yılmaz Güney”i tamamladı. Çekimleri İstanbul ve ağırlıklı olarak Fransa’da gerçekleşen belgesel, dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı. İstanbul Film Festivali’nde ve Madrid, Slovenya, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde gösterimler yaptı. “Damat Koğuşu” filmi ile tekrar hapishane konusunu ele alan Savaşkurt, “Damat Koğuşu” ile uluslararası platformda birçok ödüle layık görüldü ve festival sürecinde bulundu. Şu an itibarı ile ikinci uzun metraj filmi “Akis”in (Reflection) festival yolculuğunu yürütmektedir.

Ilker Savaskurt is a director, actor and musician. He studied Cinema & Television at the Yeditepe University in Istanbul. In the music industry he has worked with bands such as Altar and UCK Grind. He has organized musical and cultural events all around Turkey. He moved to USA in 2006.
After his return to Istanbul he continued his cinema career. Worked in projects for international adaptations of television shows. He directed numerous advertisements.
Meanwhile he also continued his acting career in theatre, television and cinema.
He is the director, editor and founder member of the movie production company Amirler Film. Since 2012 he works as an associate and filmmaker for Openvizor.
In 2015 he directed “Ballad of Exiles – Yilmaz Güney”, his first feature length documentary. In 2016 he directed “Groom’s Block”, his directorial debut, a feature length movie. In 2020 he directed “Reflection – Akis”.