ABLUKA / FRENZY

2015 / 117 ’ / DCP / Renkli Color / Türkiye Turkey

Yönetmen/Director:  Emin Alper

Senaryo/Screenplay: Emin Alper

Müzik / Music : Cevdet Erek

Görüntü Yönetmeni/Cinematography: Adam Jandrup

Sanat Yönetmeni / Art director : İsmail Durmaz

Kurgu / Editing : Osman Bayraktaroğlu

Oyuncular /Cast : Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Müfit Kayacan, Tülin Özen, Ozan Akbaba

Yapımcı / Producer : Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk

Yapım / Production:  Liman Film

 

  1. Uluslararası Altın Koza Film Festivali

En İyi Film Ödülü, En İyi Kurgu , En İyi Sanat Yönetmeni

22nd  International Golden Ball Film Festival

Best Film, Best Editing, Best Art Director

 

Özet/ Summary

20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur. İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir. Kadir, kardeşi Ahmet’i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir’in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet’in mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.

Istanbul is in the grip of political violence. Hamza, a high-ranking police officer offers Kadir a conditional release from prison. To be released he has to accept to work in the new intelligence unit of garbage collectors. Kadir accepts, and starts collecting trash from the shanty towns, checking to see whether it contains material related to bomb-making. Kadir finds his younger brother Ahmet in one of those neighborhoods. Ahmet works at the municipality as part of a team responsible for destroying stray dogs. Ahmet’s unwillingness to bond with Kadir as brothers, in spite of Kadir’s insistance, lead Kadir to plot conspiracy theories to explain Ahmet’s distance.

 

Yönetmen / Director

1974 yılında doğan Emin Alper, Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitimi aldıktan sonra, yine Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. İlk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali’nde Caligari Film Ödülü, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Film olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül aldı. İkinci uzun metrajlı filmi olan Abluka (2015) dünya galasını Venedik Film Festivali’nin yarışma bölümünde yapmıştır.

 

Born in 1974, Emin Alper was trained in economics and history and holds a Ph.D in Modern Turkish History. His first feature, ‘Beyond the Hill’ (2012), received numerous awards, including the Caligari Film Prize from the Berlin International Film Festival; it was named Best Film in the Asia Pacific Screen Awards. He teaches in the Humanities and Social Sciences Department at Istanbul Technical University. His second feature Abluka (Frenzy, 2015) has premiered at Venice Film Festival Competiton.

 

Filmografi / Filmography

2012 Tepenin Ardı / Beyond the Hill